Zveřejňování odposlechů ničí demokracii, tvrdí Klaus

Seriál zveřejňování odposlechů ve sdělovacích prostředcích považuje prezident Václav Klaus za nástroj společenské manipulace. Jde podle něj o nepřijatelnou metodu, kterou mediokracie pohlcuje demokracii. Uvedl to v dnešním vydání deníku Dnes.

 Václav Klaus
31.3.2012 15:32   |  

Média v těchto dnech postupně zveřejňují odposlechy, v nichž figuruje podnikatel a lobbista Roman Janoušek. V záznamech uveřejněných v deníku Dnes jsou to převážně jeho rozhovory s někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem. Podle deníku jde o doklad dlouholetých podezření, že Janoušek měl na chod magistrátu výrazný vliv. Server euro.cz navíc v pátek uvedl, že má k dispozici nahrávku, na níž údajně rovněž hovoří Janoušek a která dokládá jeho kontakty uvnitř Bezpečnostní informační služby.

Prezident připouští, že i jeho „šokuje způsob a styl zveřejněné komunikace, slovník a samo chování některých aktérů“. Jádro problému je ale podle něj jinde. „Doba je neklidná. Různé zájmové skupiny se snaží, aby sociální neklid přerostl v chaos. Média jim v tom zdatně sekundují, pokud s nimi přímo nespolupracují. Je to hra s ohněm. Pokud vypukne, shoří v něm všichni,“ varuje Klaus. Zveřejňování odposlechů kromě toho podle něj ani neslouží k nalézání pravdy. Tomu prý spíše zabraňuje.


Čtěte také:

The Economist: Bémův skandál je symbolem čachrů v Česku

David Klimeš: Zkrotne Mazánek stejně jako Gorila?


Klaus píše také o současných ekonomických a sociálních problémech a zdůrazňuje, že je nehodlá ani v nejmenším bagatelizovat. „Přesto tvrdím, že sociální situace v naší zemi není ani zdaleka tak katastrofální, jak nám ji líčí mnohá média a některé politické strany, odbory a různá protestní ad hoc seskupení, která v dnešních potížích vidí příležitost k posílení svého vlivu a moci,“ uvádí.

Sociální a ekonomické potíže jsou podle prezidenta přes svou bolestivost racionálně uchopitelné a zvládnutelné. „Vedle toho však roste tlak na demokratický politický systém, který se odehrává především ve virtuální rovině. Média systematicky stupňují negativní emoce veřejnosti a prohlubují přirozenou frustraci různých skupin naší společnosti. Útočí na politický systém a - vědomě nebo snad i bez vědomého záměru - připravují půdu pro nástup sil, které chtějí využít emotivně vypjatých nálad části veřejnosti a dostat zemi na zcela jinou cestu. To se stalo hlavním nebezpečím dneška,“ míní Václav Klaus.

Na jeho slova reagoval šéfredaktor listu Robert Čásenský. Prezidentovi lze podle něj dát za pravdu v tom, že prostor pro případný nástup zručného populisty je dnes asi skutečně větší než dřív. Klaus však prý ve své analýze dnešních poměrů zásadně převrací příčiny a následky. „Nejsou to média, kdo zapříčinil nynější stav české politiky. Nejsou to média, kdo si na dlouhá léta zprivatizoval politiku a veřejné zakázky v hlavním městě. Nebyla to média, kdo umožnil prorůstání politických elit a rádoby podnikatelských skupin až do stavu, kdy není jasné, kdo vlastně řídí státní či městské úřady. K ničemu takovému neměla média na rozdíl od politických elit ani příležitost, ani vůli a už vůbec ne moc,“ píše Částenský. Zveřejňování odposlechů není podle něj „libůstkou ani specialitou“ tuzemských novinářů a sahají k tomu prý zřídka.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web