17. listopad – přelomový den s puncem patosu i historie

Zítra oslavíme svátek 17. listopadu 1989. Tedy, vlastně jak kdo. Nebude to kulaté výročí, takže ani oficiality nejspíš nebudou příliš pompézní. Převážná část lidí čtvrtek pojme prostě jako den volna. Události z Národní třídy v Praze po dvaadvaceti letech patří historii, kterou už například dnešní studenti příliš neznají. Ten den, málo platné, jako „svůj“ svátek vnímá především ta generace, které radikálně změnil život. Včas a k lepšímu.

Relativita. Pamětní deska v podloubí na Národní třídě
v Praze připomínající 17. listopad 1989, změnila v listopadu 2009 podobu, když ji ironicky poupravil Roman Týc. Lišta s rukama symbolizujícíma vítězství, se protáhla. K 17. listopadu 1989 přibyl týž den roku 1939 a datum oslavy 20. výročí sametové revoluce. I prstová symbolika se zmnožila: nad rokem 1939 ruce hajlují, nad datem 2009 jsou vztyčeny prostředníčky Dalších 8 fotografií v galerii
16.11.2011 7:49   |  

Ti mladší prostě svobodnou dobu berou jako samozřejmost a mnohem více vnímají její chyby na kráse. Politické skandály, korupci… Samozřejmě, nynější doba není úplně zdravá a pro mnohé lidi symbolizuje deziluzi. Tak jen pro přesnost: zítřejší státní svátek je připomínkou tragických událostí z období 18. října až 17. listopadu 1939, kdy nacisté popravili studentské vůdce a zavřeli české vysoké školy. Při akci k padesátému výročí těchto událostí policie v Praze na Národní třídě brutálně zakročila proti demonstrujícím studentům. Datum je proto považováno za začátek sametové revoluce a pádu totality v tehdejším Československu. A hlavně, obě události nás ujišťují, že je možné prolomit ledy. Proto 17. listopad slavíme jako Den boje za svobodu a demokracii.

Pieta. Odhalení pamětní desky v ruzyňských kasárnách v roce 1947, kde nacisté 17. listopadu 1939 popravili devět studentů (vpravo armádní generál Ludvík Svoboda, budoucí československý prezident).

Nespokojenost. Příslušníci SNB 21. srpna 1988, v den dvacátého výročí sovětské okupace Československa, odvlékají z Václavského náměstí protestujícího maldíka.

Počátek. Žena se státní vlajkou 17. listopadu 1989 demonstruje na Národní třídě před policejním kordonem. Policie vzápětí proti studentům brutálně zasáhla.

Pozdrav. Marta Kubišová zpívá na Václavském náměstí během manifestace ke Dni lidských práv 10. 12. 1989.

Stávka. Lidé v Praze během dvouhodinové celostátní generální stávky 27. 11. 1989 žádali „konec vlády
jedné strany“.

Samet. Václav Havel v čele Občanského fóra (vlevo) se na jednání 26. 11. 1989 zdraví s premiérem ČSSR Ladislavem Adamcem. Komunistická strana ustupuje ze svých pozic.

Vzpomínka. Lidé se na výročí 17. listopadu vydávají po trase studentského pochodu z pražského Albertova na Národní třídu. Cinkání klíči tehdy symbolizovalo loučení s komunistickou vládou.

Autor: ha

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web