Adéla Čabanová: Cesky jazyk tečka cé zet

Názor

Čas rozdávání. Vláda přidá od září učitelům, premiér slíbil lékařům a zdravotním sestrám růst platů o deset procent tři roky po sobě. Tím zprávy z posledních dní nekončí. Hořké sousto se nejlépe schová mezi dvě voňavá. OKD dostane od státu 700 milionů korun. Jako půjčku, ovšem. Kdo další si stoupne do fronty?

Ilustrační foto
29.7.2016 7:56   |  

Letní prázdniny se ze své první půle brzy přehoupnou do té druhé. Příznaky jsou nezpochybnitelné. Hygienici začali rozdávat zákazy koupání. Média skloňují otázku, kdy začnou růst houby. Svět slaví den hepatitidy.

Opravdu. Existuje den nemoci, která zabíjí ročně 1,4 milionu lidí na světě, v Evropě asi 150 tisíc lidí. Světový den hepatitidy ovšem klame svým názvem. Tuto nemoc neoslavuje, ale vyzývá k jejímu potlačení. Připomíná nám, že si máme po návratu z koupaliště nebo před vařením smaženice umýt ruce.


Včera přišla příležitost vytvořit, když ne světový, tak alespoň lokální den proti (!) násilí na jazyku. A to na počest pojmenování české první fotbalové ligy podle jejího sponzora na „Épojisteni tečka cézet ligu“. Nepoužitelný název nového mecenáše zdůraznil, jak nevhodná je tato úlitba sponzorům.

Předchozí názvy Gambrinus liga nebo Synot liga a brutalita použití nesklonného shodného přívlastku bez respektu k ohebnosti českého jazyka vadily spíš fajnšmekrům. Nový název vadí prakticky každému, kdo by ho měl používat.


Čtěte také.

Ministři u Babiše vyjednávali více peněz pro své rezorty

Zelienková odcházející z ANO: Babiš připravil malé podnikatele o peníze

Adéla Čabanová Autor: Adéla Čabanová redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Ta informace se objevuje krátce po startu prodeje každého nového iPhonu. Nejinak je tomu letos a zkrátíme to na nutné minimum. Cena součástek, ze kterých sestává 32GB iPhone 7 je… více

Mobilní web