Akcionáři brání Sazku zuby nehty

13.1.2011 7:19   |  

Sportovní svazy, které kontrolují Sazku, nechtějí loterijní společnost pustit z ruky. Výkonný výbor ČSTV se včera rozhodl, že se zájemci o převzetí firmy bude sice dál jednat, ale dává přednost tomu, aby se akcionářská struktura neměnila. Pro záchranu Sazky hodlají bafuňáři zatím udělat jediné – začít okamžitě rozprodávat majetek, včetně O2 Arény.

Návrh šéfa tenisového svazu Iva Kaderky svolat mimořádnou valnou hromadu ČSTV, kde by se hlasovalo o vstupu strategického partnera, neprošel. „Byla to přehlídka ztraceného času,“ řekl o téměř pětihodinovém jednání Kaderka.

Výkonný výbor posuzoval nabídky Penty, Synotu a společnosti eInvest Martina Ulčáka. Radovan Vítek, který skupuje dluhy Sazky a hrozí jí insolvenčním řízením, společnosti žádnou oficiální nabídku neučinil. České obci sokolské, tedy druhému největšímu akcionáři, nabídl, že by ho chtěl zastupovat na valné hromadě Sazky. Sokolové mají o situaci jednat v sobotu, jeho nabídku nejspíš odmítnou. Vítek drží pohledávky za loterijní společností za téměř 1,5 miliardy.

Odmítnutím změny vlastnické struktury prozatím končí naděje Penty a Synotu na získání Sazky. A stoupá šance miliardáře Ulčáka. Ten za poskytnutí okamžité finanční injekce dvě až tři miliardy korun přímý vstup do společnosti nepožaduje a netrvá ani na změně jejího vedení. Trvá jen na tom, že eInvest bude dostávat pětadvacet procent z výtěžku Sazky na dobu deseti až patnácti let.

Penta: Sazka už moc času na jednání nemá

Pokud podnikatel Radovan Vítek splní sliby, už příští pondělí by mohl u soudu přistát jeho návrh na insolvenci Sazky. Sám si nárokuje pohledávky ve výši 1,5 miliardy korun, další stamiliony dluží Sazka držitelům dluhopisů. Šéf Penty Marek Dospiva upozornil, že už podáním insolvenčního návrhu by se hodnota firmy začala snižovat.

Penta dala akcionářům nabídku 23. prosince a podle Dospivy dosud neobdržela žádnou reakci. „Pokud se nám v přiměřené době nikdo neozve, nedá se nic dělat, nic nás nenutí nabídku držet do poslední chvíle,“ řekl deníku E15 Dospiva. Případná jednání by podle něj musela probíhat v kruhu lidí, kteří mají mandát akcionářů. „Určitě ne se současným managementem, který firmu dostal do problémů,“ dodal Dospiva. Penta je ochotna o nabídce jednat i v případě, že bude podán návrh na insolvenci. „Od podání návrhu na insolvenci se ale hodnota firmy začne snižovat. V případě prohlášení insolvence o firmu nemáme zájem,“ uvedl Dospiva.

Penta, která vlastní konkurenční Fortunu, nabízí jako okamžitou pomoc Sazce dvě až tři miliardy korun, výměnou chce ale stoprocentní podíl. Dalšími potenciálními investory jsou sázková kancelář Synot, která za pomoc ve stejné výši požaduje 66procentní podíl. O záchranu podniku ve spolupráci se současným managementem Sazky usiluje i podnikatel Martin Ulčák, který také nabízí okamžitou hotovost, ale žádné vlastnictví nepožaduje – místo toho chce podíl na zisku. Ulčákova firma Geco Tabak jednak se Sazkou úzce spolupracuje (provozuje v trafikách její terminály), navíc Sazka jí dle výroční zprávy dluží zhruba 50 milionů korun na zálohách.

Potenciální investoři nabízejí pravidelné roční platby sportovním svazům v rozmezí 130 až 150 milionů korun. Velkou páku na Sazku má Radovan Vítek, který koupil bankovní dluhy Sazky. Ten se sice také snaží dostat dovnitř Sazky, podle informací deníku E15 má ale hlavně zájem o nemovitý majetek firmy. Podle informací z trhu se pokouší od držitelů dluhopisů odkoupit poplatky, které dluhopisy nad rámec jistiny a úroků nesou, aby pohledávky navýšil.

Autor: Jana Havligerová, Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web