Američtí vojáci se přesunou Českem v několika kolonách | E15.cz

Američtí vojáci se přesunou Českem v několika kolonách

Pavel Otto

O něco větší počet amerických vojáků a obrněnců Stryker než na jaře projede příští týden Českem. V plánu tentokrát nejsou setkání s veřejností. S přesunem nazvaným Danube Ride alias Dunajská jízda čítající nejvýše 550 příslušníků US Army a 150 vozidel, který se uskuteční ve třech termínech a několika kolonách, souhlasila vláda.

„Průjezd každé kolony nepřesáhne osmačtyřicet hodin a pro občany bude představovat jen minimální zatížení v podobě zvýšeného provozu na některých dálnicích a rychlostních komunikacích. Jedná se o další z mnoha podobných tranzitů, které jsou samozřejmě součástí našich závazků v rámci NATO,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Část jednotek 2. mechanizovaného pluku dislokovaného u bavorského Vilsecku se postupně přemístí Českou republikou 9. až 14. září. Trasa měří zhruba osm set kilometrů, s hlavními průjezdy se počítá v posledních dvou dnech určeného termínu. Důvodem přesunu je spojenecké cvičení Brave Warrior 2015 v Maďarsku. Z Rozvadova přes Ostrov u Stříbra, Prahu, Bernartice, Brno a Vyškov, kde vojáci přenocují, zamíří do Lanžhotu na slovenských hranicích.

Galerie: Jak vypadal průjezd amerických vojáků Českem

„Technické a logistické zabezpečení konvoje silami a prostředky české armády je připraveno. Věřím, že průjezd bude stejně jako v ostatních případech bezproblémový,“ uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Rezort obrany ujišťuje, že jde o rutinní záležitost. Jen za první pololetí projelo přes naše území během devíti desítek samostatných přesunů na 1300 zahraničních vojáků.

Zahraniční tisk: Hledání smyslu amerických dragounů

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!