Anketa E15: Revoluce nám dala svobodu, ale také odpovědnost

Máme možnost se svobodně rozhodovat, usilovat o úspěch či veřejně vyjadřovat své názory bez obavy z důsledků. Shodují se na tom osobnosti tuzemské ekonomiky a byznysu. V čem spatřují největší přínos uplynulých 25 let?

 Reprezentace. Na pražské ekonomické konferenci k hospodářské politice pořádané v souvislosti s 25. výročím 17. listopadu 1989 se sešly těžké váhy polistopadového vývoje na ekonomicko-politické scéně (zleva): prezident Miloš Zeman,  makroekonomický expert ČMKOS Jaroslav Ungerman, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, exprezident Václav Klaus a ekonom Dušan Tříska
14.11.2014 11:33   |  

Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ

Pro energetiku to bylo zlomové období. Ze skupiny ČEZ se z monopolního státního výrobce elektřiny stala moderní prospěšná firma, která patří mezi deset největších energetik v Evropě, jako jedna z nich nejlépe zhodnocuje prostředky akcionářů a je přitom nejméně zadlužená. ČEZ dnes obsluhuje téměř sedm a půl milionu klientů a svému největšímu akcionáři, českému státu a jeho občanům, odvedla za posledních dvacet let přes 500 miliard korun na daních a dividendách. Klíčovým okamžikem byl určitě vstup do Evropské unie a snaha o nastavení jednotného energetického trhu. Tato snaha bohužel selhala. Energetika mnohem více podléhá rozhodnutím, která jsou politickým kompromisem členských zemí a výsledkem evropské byrokracie. Energetika se tak ocitla v krizi, na kterou doplácejí i koncoví zákazníci.

Josef Bernard, generální ředitel Škody Transportation

Tato země mi dělá jednu velkou radost. Přestože řada politiků velmi pracovala na její deindustrializaci, podařilo se udržet český průmysl v dobré kondici. Je v něm zaměstnáno téměř čtyřicet procent lidí. Dobře jsme navázali na tradiční schopnosti našich lidí, řemeslnou zručnost i znalosti v oblasti inženýringu a strojírenství. Příkladem jsou nejen obě Škodovky, ale řada dalších větších či menších továren po celé zemi. Je zde dobrá vyváženost bílých a modrých límečků. Že máme svobodu, jezdíme si, kam chceme, říkáme si, co chceme, to už bereme jako samozřejmost. A je to dobře.

Peter Polák, generální ředitel společnosti Flaga pro Česko a Slovensko

Myslím, že roky po listopadu 1989 přinesly příležitost ukázat se takoví, jací doopravdy jsme. Zda jsou nám vlastní principy a hodnoty, pro které stojí za to žít a možná i zemřít. Neustále je zkoušen náš charakter. Jestli obstojíme, nebo se necháme vléci. A to jak jednotlivci, tak jako celá společnost. To považuji za největší přínos. Uplynulých 25 let ale také ukázalo, že na mnohé z toho jsme nebyli připraveni. Vidíme to hlavně na obřím rozkvětu korupce. Ta vytváří velké sociální napětí ve společnosti a nespravedlnost, kterou celá řada občanů pociťuje.

Robert Schönfeld, majitel skupiny RSBC

Dnešní západní svět vnímá svůj život jako revoluční díky změnám v technologiích bezprecedentně zjednodušujících komunikaci a pohyb. My, kteří jsme zažili život v šedi a zotročení za železnou oponou, máme tyto změny ještě znásobené přechodem od totálního omezení pohybu a osobního rozvoje ke svobodě a nesmírné barevnosti života. To vše během pouhých 25 let. Ten skok je pro mne osobně naprosto neuvěřitelný a považuji ho za unikátní prožitek a hodnotu, kterou si západní svět nedokáže při nejlepší vůli ani představit.

Josef Novák, spolumajitel společnosti Veba

Československá a česká společnost se po padesáti letech represivních a autoritářských režimů vrátila k normálnímu stavu, kdy máme možnost porovnávat se a soutěžit s lepšími či horšími, usilovat o úspěch, dovolávat se svých práv a veřejně vyjadřovat své názory bez obav z důsledků.

Milan Teplý, majitel a generální ředitel Madety

Svoboda cestování, tu velmi oceňuji. A nezpochybnitelné také je, že ve srovnání s řadou dalších zemí žijeme ještě stále velmi nadstandardně, na to je potřeba nezapomínat. Pozitivních změn nastala po revoluci velká řada, jediná moje deziluze pramení z toho, že vše mohlo být daleko rychlejší.

Jiří Očadlík, generální ředitel české pobočky FEI

Z občanského hlediska jsme se dostali do společnosti s možností svobodného vyjádření vlastního názoru. Můžeme cestovat, můžeme nesouhlasit s vládou a nesouhlas vyjádřit, aniž bychom byli my nebo naše děti perzekvováni. Z podnikatelského hlediska jsme dostali šanci připojit se k lidem, kteří určují tempo doby. Mnoho našich firem nezaostává, chopily se šance a prosperují na globální úrovni. Nezačali jsme sice na stejné startovní čáře, ale tak to chodí. Um a píle našich lidí mají nyní prostor se prosadit a ti šikovní se dostávají do čela pro své dovednosti, a ne pro svou příslušnost. I naše města rozkvetla. Pamatujete si ještě ty oprýskané šedivé omítky? To uplynulé čtvrtstoletí stálo za to.

Stanislav Bernard, spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard

Uplynulých 25 let hodnotím spíše pozitivně, i když ne vše se nakonec udělalo správně tak, jak se mohlo a mělo. Do revoluce jsme žili bez možnosti se realizovat, de facto v uzavřeném prostoru, kde jsme nemohli téměř nic. A pak najednou přišla svoboda a mohli jsme téměř všechno. Ne všichni tuto volnost unesli. Pro mě však vznikla veliká motivace – máme svobodu, tak pojďme něco doopravdy zkusit a uvidíme, zda nám to půjde, zda na to stačíme.

Největším přínosem je tedy svoboda. Můžeme se svobodně rozhodovat, jak se svým životem naložíme. Pečlivě si ji hlídejme, a kdykoli cítíme její ohrožení, tak ji razantně braňme!

Viliam Sivek, hoteliér, majitel sítě Sivek Hotels

Pro mne a mé okolí spočívá největší přínos v tom, že nemáme dopředu dán a naplánován profesionální kariérní růst. Jsem rád, že o sobě rozhoduji sám, sám nesu odpovědnost za svá rozhodnutí a nejsem závislý na rozhodnutí nějakého stranického sekretariátu, pléna či sjezdu. To ostatní již navazuje na tuto prioritní změnu, ať je to svoboda cestování, volný pohyb kapitálu a zboží. Braňme si proto vlastní nezávislost a nenechme si ji oklešťovat ani směrnicemi z Bruselu.

Jindřich Životsky, majitel řetězce Okay

V roce 1989 jsme získali možnost podnikat a za co dříve hrozilo vězení, to najednou bylo běžným způsobem obživy. Osobní úspěch se stal otázkou schopností a odhodlání každého z nás. Na uplynulém čtvrtstoletí si cením především toho, že při překotných změnách zůstaly zachovány veškeré svobody jednotlivce. S nimi však přišla odpovědnost, a tu každý nevítá s otevřenou náručí. Navíc nemluvíme pouze o odpovědnosti za sebe, ale také za okolí. Jako velmi pozitivní vidím skutečnost, že klientelismus a balancování na hraně či za hranou zákona už není hlavní podmínkou úspěchu. Děkuji také za každý den, kdy mohu otevřít noviny a zjistit, že ani svoboda slova není jen prázdný výraz. Jak se ukázalo, nejde o samozřejmost, a i když to není na první pohled vidět, svádíme o ni každodenní boj.

Jiří Šmondrk, generální ředitel Doosan Škody Power

Hlavní přínos vidím v získání sebedůvěry a úcty k sobě samým. Přestali jsme postupně vidět Západ jako nedostižný cíl a sami sebe jako „méněcenné osobnosti“.

Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospol

Došlo k zásadnímu zlomu v pojetí a fungování ekonomiky, neefektivní, nevýkonné a zaostalé centrálně plánované hospodářství bylo transformováno do moderní tržní a kapitalistické podoby. Celý proces se bohužel neobešel bez vad. Tou hlavní byl nedostatečný a neúplně vymezený právní rámec, který umožnil rozkradení a mnohdy vyvedení velké části státního majetku do zahraničí. Pokud by byly včas přijaty potřebné zákony a tyto zákony byly i důsledně vymáhány, někteří lidé by zcela určitě trávili velkou část života v méně útulných zařízeních.

Otto Daněk, předseda představenstva Atas elektromotory Náchod

Největším přínosem je svoboda. Svoboda myšlení, projevu, cestování a možnost, aby se prosadili ti opravdu nejlepší. Navíc nemusíme dějinné události učit své děti a vnoučata dvojmo – tedy jak to bylo doopravdy a co mají říkat ve škole. Máme tady první generaci, která vyrostla a dospěla ve svobodných podmínkách. Samozřejmě pozitiv je mnohem více a určitě jsou ve výrazné převaze. Ale nejsou to jen kladné stránky.

Nedovedu si představit, že by v minulém režimu významná česká nebo československá osobnost používala ve sdělovacích prostředcích slovník čtyřkové putyky a dělala nám všem ostudu mezinárodních rozměrů. Ale i to asi patří k mladé demokracii.

Josef Hušek, předseda představenstva Inekon Group

Lidé v souvislosti s opětovnou orientací na tržní hospodářství zjistili, že si už nemusí hrát na podnikání, ale že mohou skutečně svobodně podnikat.

O ideálním fungování státních institucí nebo jednotlivých zákonech by se dalo diskutovat, přesto se v Česku vytvořil dostatečný prostor, aby schopní lidé měli možnost se realizovat. Prvních deset let po „sametové revoluci“ probíhalo velmi vstřícně k podnikatelským záměrům. Na rozhodujících místech seděli lidé, kteří měli odpovídající znalosti a odvahu rozhodovat. Posledních pět let je to ale přesně naopak a získat nějaké rozhodnutí a podporu při podnikatelské činnosti je více než nesnadné. V každém případě se ukazuje, že Češi mohou být úspěšní a konkurenceschopní v porovnání s ostatními národy.

Jannis Samaras, majitel Kofoly

Každý se může konfrontovat se svou integritou přímo bez výmluv na bolševika.

Pavel Kysilka, šéf České spořitelny

V letech 1991 až 1993 se za tři roky povedl manévr, který změnil profil ekonomiky zaměřené na těžký a zbrojní průmysl i její orientaci z východních na západní trhy. Cesta byla úspěšná, ale jedna z možných. Chybou současnosti jsou dramaticky negativní podmínky pro podnikání, podnikatelé musí bojovat proti džungli předpisů, proti byrokracii.


Čtěte také:

Analýza k 25. výročí: Doháníme Západ, ale tygrem nejsme

Při transformaci se improvizovalo, tvrdí Zeman. Šok to pro nás nebyl, říká Klaus

Singer zpochybňuje statistiky: Ekonomika rostla více, než se uvádí

Sobotka: Česká ekonomika by měla v příštím roce růst o 2,5 procenta

Klaus: Stagnace Evropy je důsledek evropské integrace

Autor: red

Komentáře

Čtěte také

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy

O2 dostal pokutu za automatické dokupování dat, musí také změnit smlouvy aktualizováno

Český telekomunikační úřad vyměřil operátorovi O2 pokutu 4,5 milionu korun za automatické obnovování objemu dat zákazníkům i bez jejich výslovného souhlasu. Dodatečná data přitom… více

Mobilní web