Armáda prodá majetek za stovky milionů

14.3.2011 6:52   |  

Bývalou vojenskou nemocnici v Klatovech, kasárna Jana Žižky v Čáslavi, rekreační objekty u Lipna a ve Špindlerově Mlýně, opravny v Novém Jičíně, různá cvičiště a také muniční sklad nabídne zájemcům ministerstvo obrany. Výběrové řízení vyhlásí začátkem dubna, letos chce za nemovitosti získat dohromady 626 milionů korun.

„Jde o majetek, který bude vyřazen jako nadbytečný. Samozřejmě nabízíme také objekty, které se nám nepodařilo prodat loni,“ uvedl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva.

Snahou rezortu je ušetřit za provoz a rekonstrukce. Optimalizací velikosti posádek a dislokačních míst se zabývá tým, který připravuje Bílou knihu o obraně. Hovoří se i o omezení hranic výcvikových prostorů, z dosavadních pěti by mělo vojsko jeden opustit. Podrobnosti mají být zveřejněny koncem měsíce. Vedle budov či pozemků si mohou zájemci koupit i movitý majetek. Z jeho prodeje chce letos armáda získat 64 milionů.

Půjde o 900 různých vozidel jako například tahače Liaz a Tatra, terénní automobily VAZ nebo nákladní vůz ZIL. Prodávat se budou i ruční zbraně, obrněná a letecká technika a také vybavení pro kuchyně nebo tábory.

Šéf rezortu Alexandr Vondra (ODS) jedná se Svazem měst a obcí a dalšími subjekty o změně zákona o nakládání s majetkem státu tak, aby se nepotřebných objektů a pozemků mohl zbavovat rychleji. Například Brno má už od roku 2005 zájem odkoupit parcely za 112 milionů korun. „Nabídka stále leží na ministerstvu financí, dodnes nebyla vyřešena,“ stěžoval si nedávno předseda Komory statutárních měst Dan Jiránek.

Ministerstvo obrany nyní disponuje nepotřebným majetkem, jehož celková pořizovací cena je 190 miliard korun. Odepsán je však jen z 60 procent.

Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web