Armáda žádá úpravy nových pušek, zakázka se komplikuje

26.1.2011 7:12   |  

Miliardová armádní zakázka pro Českou zbrojovku Uherský Brod na dodávku osmi tisíc pušek se dále komplikuje. Po podpisu dodatku z konce loňského listopadu o „dílčích úpravách“ nových CZ 805 BREN přišli vojáci s dalšími požadavky. Armáda chce například úplně jiné technické řešení pažby, za což měl dodavatel požadovat přes 200 milionů korun. I když se spor podle informací deníku E15 podařilo urovnat, ministerstvo obrany bude muset podepsat se zbrojovkou už druhý smluvní dodatek.

Stát přitom riskuje soudní spor s belgickou firmou FN Herstal, která skončila v soutěži druhá. Už po podpisu prvního dodatku, podle nějž se dodávka pušek téměř o rok posune, si Belgičané stěžovali na porušení podmínek tendru.

„Na přelomu ledna a února chystáme tiskovou konferenci. Tam se vše dozvíte,“ odmítl odpovědět na otázky E15 mluvčí obrany Jan Pejšek. Stejně reagoval i mediální zástupce České zbrojovky Karel Šimána.

Podle dostupných informací se koncem loňska opakovaně sešli náměstek Jiří Šedivý, který zodpovídá za vyzbrojování, a náčelník generálního štábu Vlastimil Picek se šéfem zbrojovky Lubomírem Kovaříkem. Oba funkcionáři mimo jiné chtěli, aby na základě testů prováděných vojáky firma vybavila pušky teleskopickou ramenní opěrkou, kterou měly podle původního zadání mít. Kovařík však údajně za úpravy požadoval 220 milionů korun. Při ceně zakázky 1,1 miliardy korun by to znamenalo výrazné zdražení. „Šedivý s Pickem trvali na tom, že za takových podmínek ministerstvo celý kontrakt zruší,“ řekl s podrobnostmi obeznámený úředník.

Ministerstvo striktně odmítlo zvýšení ceny i kvůli obavám z toho, že FN Herstal by s největší pravděpodobností reagovala žalobou. Její nabídka byla oproti České zbrojovce o několik málo desítek milionů korun nižší.

Hodnotící komise však neposuzovala jen cenu, ale i technické parametry. Podle rozhodnutí komisařů z loňského ledna puška z Uherského Brodu porazila belgickou SCAR „těsným rozdílem“.

Komise neměla k dispozici konkrétní výrobky, pouze „papírové“ údaje. V době hodnocení přitom CZ 805 BREN ještě neprošla kontrolními a především nejnáročnějšími vojskovými zkouškami. Belgičané proto tvrdí, že při podání nabídek neměla nová česká útočná puška dokončený vývoj, což byla jedna z hlavních podmínek výběrového řízení. Odborníci generálního štábu konstatovali, že kladné výsledky zkoušek získali až po provedených úpravách.

Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web