Bakalův učeň Jasanský opouští svého mistra

Dlouholetý souputník a pravá ruka miliardáře Zdeňka Bakaly – finančník Michael Jasanský – se s Bakalou profesně rozchází. Oba byznysmeni spolu přitom spolupracují již od roku 1994. Důvodem rozchodu je rozdělení investiční skupiny BXR na dvě části, z nichž jedna připadne investorům v čele s finančníkem Peterem Kadasem a druhá Zdeňku Bakalovi. Jasanský bude pracovat pro Kadase, sdělily listu E15 dva na sobě nezávislé zdroje z bankovních kruhů.

Zdeněk Bakala
13.5.2014 7:54   |  

Sám Jasanský informaci nepotvrdil ani nevyvrátil. „Nechci to komentovat,“ uvedl s tím, že skupina BXR bude ke svému rozdělení vydávat prohlášení. Rozchod s Bakalou zřejmě souvisí s přístupem českého miliardáře k investicím. „Kadas se více orientuje na byznys, zatímco Bakala v poslední době dává přednost ‚srdečním investicím‘,“ uvádí vysoce postavený bankéř, který si nepřál být jmenován.

Rozdíl mezi Kadasem a Bakalou je ostatně zjevný v postoji k černouhelné skupině New World Resources, která vlastní OKD. NWR má nyní existenční potíže a Bakala chtěl podle informací E15 NWR pomoci zvýšením kapitálu, což však narazilo na postoj Kadase.

Odlišné názory na řešení situace v NWR ostatně připustil před časem přímo Bakala. „V zásadě všechny tyto otázky (doplnění kapitálu, snížení zadlužení – pozn. aut.), které jsou zásadního typu pro vrcholového manažera takového portfolia, jsou do jisté míry předmětem diskuze a na některé z nich máme odlišný pohled,“ prohlásil Bakala.

Dvacet let spolupráce

Jasanský spolupracuje s Bakalou téměř dvacet let. V roce 1994 nastoupil do finanční společnosti Patria Finance, kterou tehdy založil Zdeněk Bakala. Společně firmu na tuzemském trhu rozjížděli. V roce 2002 se Jasanský stal dokonce šéfem Patria Finance poté, co Bakala opustil vedení firmy.

O tři roky později se však Jasanský opět připojil k Bakalovi, když nastoupil do skupiny BXR, v níž je tuzemský miliardář dosud spolumajitelem.

V současnosti je Michael Jasanský partnerem BXR Partners a šéfem její pražské kanceláře. Na starosti měl například vstup společnosti NWR na burzu.


Čtěte také:

Bakalovy byty nakonec na burzu nezamíří

Socialbakers stěhují centrálu do Karlína k Bakalovi

Autor: Vladan Gallistl

Komentáře

Čtěte také

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí

Do Česka vjel další konvoj armády USA, míří na cvičení do Pobaltí aktualizováno

Hraničním přechodem Rozvadov na Tachovsku projelo dnes po 11:00 prvních 35 vozidel americké vojenské techniky z armádního konvoje, který míří na cvičení Saber Strike do Pobaltí.… více

Komerční prezentace
Mobilní web