Bič na podvodníky. Nový předpis zakáže používání falšovatelných taxametrů | E15.cz

Bič na podvodníky. Nový předpis zakáže používání falšovatelných taxametrů

Bič na podvodníky. Nový předpis zakáže používání falšovatelných taxametrů
ZDROJ: Štěpán Bruner, E15
18. září 2014 • 09:57
Český metrologický institut (ČMI) vydal nový předpis, který od počátku příštího roku znemožní taxikářům používat podvodné taxametry. Řidiči si budou muset nechat přístroje upravit tak, aby nemohli vynulovat některé jízdy, a zdaňovat tak pouze část svých příjmů. Podle odhadů ministerstva dopravy stát kvůli podvodům s taxametry přichází o zhruba pět miliard korun ročně.

Jak informují Hospodářské noviny, taxikáři používají od roku 1994 měřicí přístroje, které lze během jízdy odpojit od napájení. Údaje o jízdě se tak neuloží do paměti a vypadá to, jako by se vůbec neuskutečnila. Příjem potom není možné zdanit.

Od ledna 2015 budou podvodné taxametry nezákonné, taxikáři je budou muset upravit nebo si pořídit nové. Již letos v říjnu také začne kontrolovat řidiče speciální skupina inspektorů složená z pracovníků ČMI, České obchodní inspekce, magistrátů měst a členů policejního týmu Kobra. „Akce takového rozsahu proti řidičům taxi v Česku dosud neproběhla,“ uvedly HN. Jednotlivcům za podvodnou manipulaci s taxametry hrozí pokuty v řádech stovek tisíc korun, případně ztráta licence.

Používání taxametrů, které lze vynulovat, schválil před 20 lety ČMI. „Ustanovení evropské normy, podle které jsme zařízení schválil, bylo zmatečné a její interpretace se lišily,“ řekl listu šéf institutu Pavel Klenovský.

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!