BIS: Ruské zpravodajské služby zvyšují na území Česka aktivitu

23.6.2010 15:08   |  

Bezpečnostní informační služba (BIS) varovala před tím, že ruské tajné služby v Česku zvyšují svoji aktivitu hlavně v ekonomice, včetně energetiky, a ve vědě. Ruské zpravodajské služby tak na českém území nemají konkurenci. BIS to uvedla ve výroční zprávě za rok 2009.

„Obecně lze aktivity zpravodajských služeb Ruské federace v ČR klasifikovat jako intenzivní a vůči zájmům ČR často protichůdné, některé až nepřátelské,“ uvedla BIS s tím, že v loňském roce zaznamenala zvýšenou intenzitu práce ruské diplomacie a zpravodajských služeb se zacílením na ruskou krajanskou komunitu žijící v Česku.

BIS konstatuje, že tento fakt je v příkrém rozporu s tvrzením ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, který v té souvislosti hovořil o dobrých a přátelských vztazích ČR a Ruska. BIS uvedla, že Medveděv diskuse o aktivitách ruských tajných služeb označil za plod konspiračních představ z doby studené války.

Ruské služby nadále prosazují své zpravodajce na diplomatické funkce v ČR, aktivity ruských tajných služeb se ale neomezují na diplomacii. V některých případech podle ní ruské zpravodajské služby navázaly na práci sovětských předchůdců. „Příkladem může být případ skupiny osob dlouhodobě pracujících pro ruskou zpravodajskou službu proti zájmům ČR a na území ČR, kterou BIS odhalila a následně ji v pokračování činnosti zabránila,“ uvádí zpráva.

Ruští zpravodajci se podle BIS snaží stále více pronikat mezi Rusy žijící na českém území, vědce, české politiky, kulturní pracovníky. Loni BIS zaznamenala značný nárůst aktivit v česko-ruské vědeckovýzkumné spolupráci, do ní se snaží zapojit ruští zpravodajští důstojníci pod diplomatickým krytím. Stejně tak chtějí proniknout k lidem, kteří se zabývají výukou ruštiny, propagací ruské kultury a společenskými vědami, konstatovala výroční zpráva.

Organizovaný zločin přichází východu a Balkánu

BIS dále ve zprávě uvádí, že mezi skupinami organizovaného zločinu na našem území stále hrají nejdůležitější roli především postsovětské - tedy ruské, arménské, ukrajinské a čecenské - skupiny a skupiny pocházející z Balkánu. „Jejich představitele více či méně úspěšně usilují o vytvořeni vazeb na představitelé státní správy, samosprávy a policie, kterých pak využívají k realizaci svých cílu,“ uvádí BIS.

U několika představitelů postsovětského a balkánského organizovaného zločinu BIS zjistila,
že ve svých domovských zemích mají vazby na významné příslušníky bezpečnostních složek
a představitelé státní správy. Zaznamenány byly též kontakty na pracovníky české státní správy související zejména s legalizací pobytu na území Česka.

Výroční zpráva BIS rovněž varuje před snahami podnikatelských a lobbistických skupin získat vliv nad významnými rozhodnutími při správě státního majetku. Jako příklad uvádí stejně jako loni Lesy ČR. Čtěte více: BIS varuje před snahou lobbistů ovlivňovat správu majetku státu

BIS stála za odhalením útoku na počítače schůzky G20

Česká Bezpečnostní informační služba (BIS) loni ve spolupráci se službami dalších zemí vyšetřovala útok na informační systémy účastníků summitu G20 v Soulu. BIS, která tehdy působila jako zpravodajská služba předsedající země EU, se tak podílela na odhalení sofistikovaného útoku.

„Útok spočíval v distribuci škodlivého kódu ukrytého do speciálně upraveného dokumentu typu pdf a připojeného k podvržené e-mailové zprávě zaslané kontaktním osobám ministerstev financí zúčastněných zemí,“ uvádí BIS ve výroční zprávě. Za pomoci reverzního inženýrství byla provedena komplexní analýza elektronického útoku i vlastního škodlivého kódu.

Podle BIS, která tehdy působila jako zpravodajská služba tehdejší předsednické země EU, se jednalo o sofistikovaný pokus kybernetické špionáže založené na kompromitaci jednotlivého počítače či v případě šíření viru vnitřní sítí i širší počítačové infrastruktury napadené organizace. BIS však neuvádí, kdo za útokem stál.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web