Bitevníky L–159 odebereme, ujišťuje Omnipol

29.11.2010 8:42   |  

Po několikaměsíčních sporech kolem vládou schválené výměny pěti bitevníků L-159 za jeden dopravní letoun CASA je podle všeho kauza u konce. Firma Omnipol, která je smluvním partnerem jak českého ministerstva obrany, tak nadnárodní společnosti EADS, musí podzvukové stroje odebrat nejpozději do konce roku.

Tento termín je poslední možný, dále se už prodlužovat nebude. Deníku E15 to řekl šéf rezortu obrany Alexandr Vondra. „Předpokládám, že bitevníky odebrány budou, protože v opačném případě by náš partner jednal v rozporu se smlouvou,“ konstatoval Vondra.

Obchodní ředitel Omnipolu Milan Faltus reagoval stručně: „Ano. Smluvní závazek splníme.“ Podle dřívějších informací ministerstva měla L-159 používat k výcviku svých pilotů španělská armáda. Ta však v polovině roku vzkázala, že o ně nemá zájem. „Postupujeme podle kontraktu. Stroje budou předány Španělům,“ dodal bez bližších podrobností Faltus.

Barterový obchod měl být uzavřen už na jaře. Zatímco úředníci svalovali vinu za průtahy na Omnipol, jeho vedení argumentovalo slovy, že pět letounů doslova napěchovaných americkými součástkami nemůže být bez souhlasu Spojených států vyvezeno. „Omnipol má závazek předložit požadované povolení a rovněž takzvaný certifikát konečného uživatele. Ten musí obsahovat podpis EADS,“ znělo oficiální stanovisko rezortu obrany. „Ministerstvo nemá dosud k dispozici licenci pro vývoz L-159,“ trval na svém generální ředitel Omnipolu Michal Hon.

Spor skončil teprve nedávno. Jak napsaly Hospodářské noviny, souhlas Američanů se podařilo získat začátkem listopadu. Kdo bude české bitevníky používat, však stále neví ani ministerstvo, které odpovědnost přenechává na Omnipolu, potažmo EADS. „Podle smlouvy může být koncovým uživatelem pouze výrobce letounů CASA, který bude L-159 využívat pro výcvik pilotů členských zemí NATO,“ uvedl mluvčí rezortu Jan Pejšek.

Bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec E15 řekl, že španělská armáda bitevníky nepotřebuje, protože má vlastní výcvikové stroje. „Bylo to od začátku jasné,“ poznamenal. Možnost využití L-159 si Štefec dovede představit například v rámci projektu společné výcvikové základny s Maďarskem, o němž nedávno jednal premiér Petr Nečas.

Ministerstvo obrany v současnosti nejvíce zaměstnává žaloba Evropské komise. Ta napadla Česko kvůli tomu, že neozbrojené dopravní letouny CASA nakoupilo bez výběrového řízení. „Je zde možný spor před Evropským soudním dvorem, který má mimo jiné i precedenční charakter, takže ho bude sledovat řada dalších států,“ řekl Vondra. Narazil tak na skutečnost, že v souvislosti s nákupem zbraňových systémů zatím čelila žalobě kvůli porušení unijních pravidel o hospodářské soutěži jenom Itálie.

Případ CASA

Bývalá vláda Mirka Topolánka schválila přímý nákup celkem čtyř letounů CASA (firma je dceřinou společností EADS) s tím, že jeden bude vyměně za pět strojů L-159. Za zbylé tři španělské dopravní letouny mělo Česko původně zaplatit 2,3 miliardy korun, cena se nakonec vyšplhala na 3,6 miliardy. Další jednu miliardu stojí servisní podpora letounů, ovšem jen na čtyři roky.

Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web