Češi a fluktuace: výroba, média, zdravotnictví. Drží se u financí

Češi prý letos budou častěji měnit práci. Analytici předpovídají, že fluktuace zaměstnanců vzroste až o čtvrtinu. Výrazný tlak očekávají zejména výrobní podniky. Nejčastější motivací pro dobrovolnou změnu místa jsou již tradičně lepší finanční ohodnocení a větší možnosti uplatnění na nové pozici.

Ilustrační foto
6.3.2016 20:18   |  

Podle údajů pracovního portálu Profesia.cz nejčastěji mění místo lidé ve výrobě, dále pak v médiích, ve zdravotnictví, v zemědělství a potravinářské výrobě a administrativě. Největší fluktuaci vykazují mladí lidé ve věku 20 až 21 let.

„Se snižováním míry nezaměstnanosti a oživením nabídky volných míst se lidé přestávají bát o práci a častěji mění místo,“ vysvětluje Zuzana Lincová, ředitelka portálu Profesia.cz.

Z lidí, kteří na tomto pracovním portálu vytvořili svůj životopis, změnilo loni práci 28 procent lidí, tedy více než každý čtvrtý. Nejvíce lidí, a to 22 procent, měnilo práci jednou.


Přečtěte si:

Prestižníprofese? Učitel má o třetinu méně než jiní vysokoškoláci

Kamioňák: Profese „kulaté lopaty“ je nedoceněná. Proto řidiči chybí


Nejčastěji jsou to mladí lidé ve věku kolem 20 let, kdy se rozkoukají ve svém prvním zaměstnání a chtějí změnu. V roce 2015 změnilo zaměstnavatele v tomto věku minimálně jednou kolem poloviny uchazečů. Další výrazný nárůst fluktuace pak nastupuje u lidí ve věku 26 let.

Pět kategorií povolání s nejvyšší fluktuací v ČR

Zdroj: Profesia.cz

A s kterých praconích Češi naopak odcházejí neradi? Mezi oblasti s nejstabilnějšími zaměstnanci patří ekonomika, finance, účetnictví, dřevozpracující průmysl a dále pak státní správa a samospráva.

„Míra fluktuace v oblastech, které se umístily na pátém až desátém místě je celkem vyrovnaná, 13 až 14 procent. Nechybí zde segmenty jako logistika, obchod, hotelnictví a gastronomie, cestovní ruch nebo školství,“ říká Lincová.

„Překvapilo nás porovnání dat na českém a slovenském trhu. Zatímco u nás patří segment marketingu, reklamy a PR k těm s nejnižší mírou fluktuace, na Slovensku je tomu zcela naopak – pohybuje se na špičce se 16 procenty,“ dodala Lincová postřeh na závěr.

Pět kategorií povolání s nejnižší fluktuací v ČR

Zdroj: Profesia.cz


Čtěte také:

Zájem o práci v obchodech je menší kvůli nízkým platům i víkendovým směnám

Nejzajímavějším benefitem jsou stále peníze. Oblibu má Cafeterie


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web