Češi loni více marodili. Neschopenek bylo o pětinu více, rostou i sick days

Firmy, podniky a instituce se loni museli vypořádat s větší absencí svých zaměstnanců. Ve srovnání s rokem 2014 bylo v roce 2015 ukončeno o 241 tisíc více případů dočasné pracovní neschopnosti, což představuje nárůst o bezmála 19 procent. Celkem lékaři vystavili více než 1,5 milionu neschopenek, průměrná doba léčení byla 41 dní. V pracovním vztahu jsou proto stále populárnějším benefitem sick days.

Lékaři
27.1.2016 10:46   |  

Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) měla se 40 procenty pracovní neschopnost nejčastěji na svědomí“ onemocnění dýchací soustavy. Meziročně jejich počet vzrostla rovněž o dvě pětiny.

Anketa

S jakou formou přístupu jste se setkali od svého zaměstnavatele při nemoci?

Nemocné dny Práce z domova Neabsenční bonus Klasická nemocenská

V anketě hlasovalo 147 čtenářů.

další ankety

„Zároveň však jde o nemoci, se kterými jsou pojištěnci na tzv. neschopence nejkratší dobu, průměrně jim k vyléčení stačí zhruba 16 dní,“ upozornila mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Oproti roku 2014 se zvýšil počet ukončených neschopenek rovněž u nemocí trávicí soustavy (nárůst o 12,76 %), u nemocí pohybové soustavy (+ 9,35 %), nemoci nervové soustavy, (+ 8,79 %) a duševní ch nemocí (+ 7,49 %).

Přitom neschopenek by mohlo být ještě daleko více. Podle údajů pracovního portálu Profesia.cz. totiž tři čtvrtiny dotázaných Čechů chodí do práce, i když jsou nemocní. Nechtějí přijít o peníze.


Přečtěte si: Nemocenská v prvních dnech asi bude obnovena se snížením odvodů


Dalších desetina „marodů“ nemoci řádně nevyléčí, protože se bojí o místo, 12 procent nechce nechat své kolegy ve „štychu“.

Stoupá proto počet firem, které své zaměstnance motivují, aby v době nemoci zůstávali doma. Nejčastěji jde o sick days, které v současné době jako benefit poskytuje už téměř třetina firem.

Možnost zůstat doma po určitý počet dní v roce (nejčastěji 3 až 5) bez krácení mzdy nebo nutnosti brát si dovolenou zjednodušuje zaměstnancům vyřešení lehkého onemocnění a firmám se rovněž ekonomicky vyplácí.

Nejčastěji vystavované neschopenky v roce 2015
Skupina diagnózPočet PNPrůměrný počet dní léčení
Nemoci dýchací soustavy595 16015,59
Nemoci pohybové soustavy277 38166,84
Úrazy, otravy177 74251,74
Nemoci trávicí soustavy107 01629,30
Neschopenky celkem1 526 79841,38

Zdroj: ČSSZ


Čtěte také:

Pracovních úrazů loni přibylo, inspekce práce jich zaevidovala 45 tisíc


 Miroslav Tryner Autor: Miroslav Tryner redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web