Češi přišli na zásadní objev v léčbě rakoviny ledvin. Pomůže a ušetří

Česká republika zaujímá ve výskytu zhoubného nádoru ledvin nechvalné první místo na světě, bohužel i v úmrtnosti na toto onemocnění. Podle posledních údajů je tato nemoc ročně zjištěna u více než tří tisíc Čechů. Čeští vědci ověřili převratnou novinku, že biologickou léčbu těchto nádorů lze u pacientů bez negativních následků přerušit.

Ilustrační foto
5.3.2016 9:25   |  

„Ověřili jsme, že u nemocných, kteří léčbu na čas přeruší, se nemoc chová stejně jako u těch, kteří v léčení pokračují. Je to zásadní objev, protože jsme dosud nevěděli, zda se během této pauzy v podávání léků nádor znovu nezvětší,“ uvedl hlavní řešitel projektu, přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze Tomáš Büchler.

Závěry této studie lze podle něj ihned aplikovat v klinické praxi. Výsledky vědci publikovali v prestižním časopisu European Urology.

„V současné době jde o nejrozsáhlejší světovou práci zabývající se touto otázkou. Využití jejích závěrů v praxi může mít nejen pozitivní vliv na kvalitu života pacienta, ale také přinést do zdravotnického systému nemalé úspory,“ řekl děkan 1. LF UK Aleksi Šedo.

Tomáš Büchler

Při biologické léčbě nádorů se nemocným podávají léky blokující určité buněčné dráhy důležité pro růst a množení nádorových buněk. Až na velmi málo výjimek však tento postup nevede k úplnému uzdravení pacientů, nýbrž pouze k zastavení růstu nebo zmenšení nádorových ložisek. Proto je nutné v léčbě pokračovat dlouhodobě.


Přečtěte si: Čeští lékaři začali k léčbě rakoviny využívat imunitní systém pacienta


„Biologická léčba nádorů ledvin, jíž se věnujeme, je však spojena s častými nežádoucími účinky, jako jsou průjmy, vyrážka či nechutenství. Dlouhodobé podávání těchto léků tedy výrazně snižuje kvalitu života nemocných,“ uvedl Büchler. Navíc je podle jeho slov léčba drahá – představuje 80 tisíc až 100 tisíc korun měsíčně na jednoho pacienta.

Největší světová databáze

Tým České kooperativní skupiny pro metastatický renální karcinom měl k dispozici jednu z největších světových databází pacientů s nádory ledvin léčených biologickou léčbou – českou databázi RENIS.

Vědci vycházeli z anonymizovaných údajů o více než 2800 pacientech léčených cílenou léčbou pro zhoubný ledvinový nádor s metastázami. Zjistili, že zhruba u stovky nemocných nádor během léčby úplně vymizel, přičemž polovina z nich patřila do skupiny pacientů, kteří léčbu přerušili. Průměrná délka přestávky v léčbě přesáhla dva roky.

Büchler uvedl, že nyní probíhají jednání o optimální léčbě pacientů v případě, že by se nemoc po pauze v léčení vrátila. „Naším cílem je vyjednat opětovnou úhradu léku, který tak dobře zabral na začátku léčby, a to je v současnosti často problém,“ dodal.


Čtěte také:

Transplantace ledvin ekonomicky drtí dialýzu. Šetří stovky milionů

Průlomový lék na rakovinu vstoupí do klinické fáze

Kellnerova firma Sotio zahájila testy léku na rakovinu plic

Rakovina byla objevena i u neandrtálců


 Miroslav Tryner Autor: Miroslav Tryner redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web