Česká policie loni zadržela kvůli nelegálnímu pobytu přes 8500 cizinců

aktualizováno Policie loni v Česku zadržela 8563 cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Oproti roku 2014 jde o nárůst o 3741 zadržených cizinců. Nejčastěji byli v zemi nelegálně občané Sýrie, kteří tvořili zhruba čtvrtinu zadržených. Meziročně se počet odhalených Syřanů zvýšil ze 142 na 2016. Nárůst způsobila evropská migrační krize, která loni naplno vypukla.

Děti běženců v Bělé nechápou, proč by měly pobývat
za žiletkovým plotem s policejním dozorem
4.2.2016 13:47   |  

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého loňský enormní nárůst počtu zadržených cizinců způsobila tranzitní migrace. Uprchlíci jako hlavní trasy přes Česko volili vlakové spoje a hlavní dálniční tahy.

V letošním roce prý bude záležet hlavně na tom, jak bude EU tlačit na Řecko a Turecko, aby zlepšily opatření a nepouštěly uprchlíky do Evropy nekontrolovaně. „Pokud se toto opatření podaří, tak si myslím, že bychom nemuseli zaznamenávat nějaký zásadní migrační tlak,“ uvedl šéf cizinecké policie Milan Majer. V opačném případě by mohla být situace podobná nebo horší. „Ty počty mohou být i daleko, daleko vyšší než loni,“ dodal Majer.

Syřané, Ukrajinci, Kuvajťané

Po Syřanech na druhém místě v počtu nelegálně pobývajících cizinců skončili občané Ukrajiny, kterých bylo zadrženo 1224. Ukrajinci většinou do Česka vstupují legálně a pak překračují povolenou dobu pobytu. Na třetí místo se zařadili občané Kuvajtu, kterých bylo odhaleno 588. Kuvajťané do tuzemska často jezdí jako hosté lázní, kteří nevycestují ze země v době platnosti pobytu. Na dalších místech skončili občané Afghánistánu nebo Iráku, o kterých se rovněž hovoří v souvislosti s uprchlickou krizí.

Největší nárůst proti roku 2014 policisté zaznamenali u občanů Sýrie, Iráku, Pákistánu a Afghánistánu. Policisté podle Tuhého předpokládali, že z válečných zón budou utíkat hlavně ženy a děti. Nakonec ale převažovali muži. Podle policistů jde o cizince, pro které je Česko tranzitní zemí. Migranti do Česka vstupují z Rakouska nebo Slovenska a mají v úmyslu pokračovat do dalších západních zemí, jako jsou Německo nebo Švédsko.

168 pašeráků

Policie loni zadržela 168 lidí, kteří pomáhali cizincům k nelegálnímu pobytu či k překročení hranice. Bylo mezi nimi 118 převáděčů, meziročně o 114 více. Na poli migrační kriminality se tak změnil trend z minulých let, kdy policisté zatýkali zejména lidi, kteří například cizincům pomáhali obstarat falešné potvrzení k pobytu. Loni už naopak výrazně převládali převáděči.

Cizinecká policie loni odhalila i více falešných dokladů a dalších cestovních listin, a to 2502. Proti loňsku šlo o navýšení počtu o 1532 neregulérních dokladů. „Je třeba zdůraznit, že drtivá většina migrantů, kteří do České republiky vstupovali, neměli žádné cestovní doklady,“ zdůraznil Majer. Zvýšil se i počet cestujících odbavených na tuzemských mezinárodních letištích o 12 procent na více než šest milionů lidí. Na letištích v Česku bylo loni zadrženo 240 osob, což byl nárůst o 59 lidí proti roku 2014.

Policejní prezident chce pro cizineckou policii získat posily, loni vzniklo 550 nových míst a letos dalších 45. „Budeme se připravovat na všechny varianty, které by mohly Českou republiku postihnout,“ zdůraznil Tuhý. V plánu jsou podle něj mimo jiné cvičení na hranicích podobně jako v loňském roce. Legálně naopak v Česku ke konci loňského roku žilo 467 562 cizinců, což bylo o 15 639 více než v roce 2014.


Čtěte také:

Příjmy cizinců ze třetích zemí předčí v Česku platy místních

O azyl zatím letos v Česku požádalo 1382 cizinců

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web