Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí | E15.cz

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí

Česká republika je šestou nejbezpečnější zemí
20. června 2016 • 13:11
Svět jako celek je zase o něco méně bezpečné místo k životu, v srdci Evropy je ale nebezpečí stále méně. Takový závěr lze vyčíst z právě vydaného indexu míru, který už podesáté zpracoval australský Institute for Economics & Peace.

Česká republika si v uvedeném indexu polepšila o šest příček, když pronikla na šesté místo a umístila se mezi nejbezpečnějšími a nejmírumilovnějšími státy světa. Česko tak předstihlo například sedmé Švýcarsko. „Je to skvělá zpráva pro příjezdový cestovní ruch. Pocit bezpečí je základním kritériem pro každého běžného cestovatele a jeho rodinu,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, jejíž ministerstvo na vydání žebříčku upozornilo. První trojka se oproti loňsku nezměnila, nejmírumilovnější jsou obyvatelé Islandu, Dánska a Rakouska.

Naopak z první desítky vypadly Finsko, Austrálie a Irsko. Nejhůře je na tom kvůli občanské válce Sýrie, o život se ale denně třesou i obyvatelé Demokratické republiky Kongo, Jižního Súdánu, Středoafrické republiky, Nigérie, Libye, Pakistánu či Afghánistánu. Na nelichotivém 151. místě (ze 163) skončilo Rusko, které má rovněž prsty v úpadku Ukrajiny (156.).

Analytici zkoumají faktory, jako je například úroveň násilí a kriminality v zemi, teroristickou aktivitu, pravděpodobnost násilných demonstrací, politickou stabilitu, počet policistů, velikost armády, armádní výdaje, mezinárodní i vnitrostátní konflikty a podobně.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!