České firmy budou moci usilovat o americké armádní zakázky | E15.cz

České firmy budou moci usilovat o americké armádní zakázky

České firmy budou moci usilovat o americké armádní zakázky
Výcvik s útočnou puškou CZ 805 BREN od České zbrojovky
• 
ZDROJ: Česká zbrojovka

ČTK

České firmy budou v dohledné době moci usilovat o armádní zakázky ve Spojených státech. Umožní to dohoda, o níž ve Washingtonu se svým americkým protějškem Leonem Panettou jednal český ministr obrany Alexandr Vondra. Dohoda, díky níž čeští dodavatelé získají rovnoprávné postavení s americkými či třeba západoevropskými, by mohla být podepsána na jaře.

„Je to, myslím, dobrá zpráva, protože s Polskem jsme první zemí ze střední a východní Evropy, která bude mít stejný způsob zacházení jako Velká Británie, Izrael či Německo,“ řekl Vondra po schůzce.

Kromě armády se smlouva bude vztahovat i na bezpečnostní a záchranné složky. Čeští dodavatelé, jejichž zástupci nyní ministra obrany na jednodenní cestě do USA doprovázejí, tak budou moci usilovat i o zakázky například u Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA). Poláci stejnou dohodu s Američany podepsali loni v září.

„Vzhledem k tomu, že 43 procent celosvětových výdajů na obranu vydává Washington, může být i malá zakázka v USA objemově velmi významná,“ soudí prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek. „Díky dohodě o nás americké firmy budou vědět. Chceme jim ukázat, že jsme v technologiích i know-how srovnatelní s jejich průmyslem,“ doplnil Milan Janíček z firmy URC Systems.

Vondra s Panettou při zhruba čtyřicetiminutové schůzce v Pentagonu hovořil i o českém záměru vybudovat v Pardubicích alianční výcvikové vrtulníkové středisko. Ve městě se již nyní cvičí američtí a afghánští piloti. Český ministr obrany uvedl, že projekt má plnou americkou podporu, což je důležité.

Čtěte také:

Pavel Bulant: Český rybník je příliš malý na to, aby uživil všechny domácí zbrojovky

Irák má dál zájem o bitevníky L-159, konečný verdikt ale nepadl

„Bez americké podpory by to nebylo možné. Myslím, že Američané jsou rádi, že tu někdo je s reálným konceptem,“ uvedl Vondra. Dodal, že středisko podle něj najde uplatnění i ve světě, ve kterém nebudou vojenské mise, jako je nyní třeba ta afghánská. „Rychlý transport je jedním z klíčových faktorů všech těch strategických konceptů,“ podotkl český ministr.

Vondra: Z Afghánistánu neutečeme

Se šéfem Pentagonu mluvil i o dalším setrvání českých vojáků v Afghánistánu. Vondra zopakoval, že Česko chce s Američany v zemi zůstat až do konce, který Spojené státy plánují na závěr roku 2014. Požádá proto vládu a parlament o prodloužení mandátu českého kontingentu končícího letos o dalších 24 měsíců.

„Rozhodně nehodláme utíkat, budu to samozřejmě v parlamentu konzultovat,“ řekl český ministr. Opoziční ČSSD již dnes jeho plán na prodloužení mandátu kritizovala. „Vnímáme jako nemoudré za současné situace a bez předchozí zevrubné vnitropolitické diskuse vynášet takto zásadní prohlášení,“ uvedla strana.

Přeloučská firma SVOS představila kolový obrněný transportér Vega pro posádku a 12 vojáků. Vůz vážící 19 tun prý
projede téměř všude a oproti konkurenci má být i levnější.Přeloučská firma SVOS představila kolový obrněný transportér Vega pro posádku a 12 vojáků. Vůz vážící 19 tun prý projede téměř všude a oproti konkurenci má být i levnější.Autor: čtk
Obrněnec Vega přeloučské firmy SVOS

Stejně jako Američané i Češi budou nicméně v následujícím období početní stavy svých vojáků v zemi postupně snižovat. „Bude to postupný útlum. Ale zároveň potřebujeme tam takové množství, aby naše jednotky měly nějakou váhu a mohly držet spolu,“

Panetta a Vondra dnes hovořili i o přípravách na nadcházející summit Severoatlantické aliance, který se na jaře uskuteční v Chicagu, a o nové americké vojenské strategii, která znamená menší přítomnost Spojených států v Evropě. „Jsem rád, že mě ministr obrany Panetta ujistil, že i s novou vojenskou doktrínou berou Spojené státy NATO velmi vážně a dodrží všechny závazky o společné obraně,“ řekl Vondra.

Po schůzce s Panettou čekají Vondru ještě setkání s několika americkými zákonodárci, konkrétně s republikánskými senátory Richardem Lugarem a Johnem McCainem a s demokratem Carlem Levinem. Na programu má český ministr i schůzku s republikánským členem Sněmovny reprezentantů Michaelem Turnerem. Jednat bude i se členy Národní bezpečnostní rady a přednese přednášku o transatlantických obranných vztazích v institutu Atlantická rada.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!