České gripeny míří na Island

České stíhačky budou vůbec poprvé hlídkovat nad Islandem. Do země by se mělo od září do prosince 2014 vydat maximálně 6 gripenů, informovala Česká televize. Pod vedením Severoatlantické aliance už se tuzemské stíhačky za hranice vydaly, v roce 2009 a 2012 střežily Pobaltské státy.

 JAS-39 Gripen
29.12.2013 9:36   |  

Třetí zahraniční mise gripenů bude úplně jiná. Nadzvukové stíhačky budou létat v arktickém nestálém počasí a většina letů bude nad oceánem, uvedla televize. Piloti proto cvičí i to, že by i s letadlem skončili v mořské vodě. „S letounem gripen není možné přistání na vodě, pokud by byla nějaká velká závada, přichází jediná možnost a to je katapultáž,“ řekl pilot stíhacího letounu Jas -39 Gripen Jiří Čermák.

Na Island české gripeny nedoletí ani s plnými nádržemi. Dostat se tam tedy můžou dvěma způsoby - buď s mezipřistáním ve Skotsku nebo Norsku. Třetí variantou je přelet s tankováním ve vzduchu. „Umíme tankovat za letu, trénujeme to a už mám část letky vycvičenou, aby byli schopni tankovat za letu,“ potvrdil zástupce velitele křídla Jaroslav Míka.

Gripeny budou na bývalé americké základně Keflavík. Tam se o ně bude starat 30 českých techniků a specialistů pozemního personálu. České gripeny nemusí hlídat islandský vzdušný prostor celé čtyři měsíce, po dohodě s velením NATO tam budou létat minimálně tři týdny.


Čtěte také:

Korupce při pořizování gripenů? Nikdo stíhán nebude

Gripeny: Švédové nabídli nižší cenu, rozhodne až nová vláda

Společná československá letka je blíže realitě, Slováci chtějí gripeny

Vláda hodlá prodloužit nájem gripenů o 14 let, cena má klesnout o třetinu

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web