Česko definitivně prohrálo spor o regulaci nájmů, majitelům domů musí vyplatit odškodnění | E15.cz

Česko definitivně prohrálo spor o regulaci nájmů, majitelům domů musí vyplatit odškodnění

ČTK

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odmítl odvolání České republiky v případě sporu o odškodnění za regulované nájemné. Stát tak musí třem stěžujícím si majitelům domů vyplatit odškodné ve výši rozdílu mezi tehdejším regulovaným a tržním nájmem.

Podle serveru Seznam.cz kolegium soudců rozhodlo, že se nebude zabývat výhradami českého ministerstva spravedlnosti k rozsudku, který soud vynesl v únoru. Verdikt tak nabyl právní moci.

ESLP již v červenci 2014 konstatoval, že byla porušena práva pronajímatelů. V únoru pak třem stěžovatelům přiznal odškodné v celkové výši 2,19 milionu korun.

CIB Group se stala oficiálním majitelem domů v Písnici, chystá zvyšování nájemného

Na regulaci nájemného si ve Štrasburku v roce 2005 stěžovalo zhruba pět tisíc vlastníků domů a bytů. Tvrdili, že neměli zaručený ani minimální zisk potřebný na údržbu nemovitostí. Svoji újmu vyčíslili na téměř 50 miliard korun. Soud ze žalob vybral čtyři modelové případy. Jeden z vybraných stěžovatelů však zemřel, další vzali svou stížnost zpět. Občanského sdružení majitelů domů v České republice (OSMD) proto později soudu vybralo jiné pilotní kauzy, které měly ilustrovat typické případy.

Deregulace nájemného, která začala v roce 2007, skončila v Česku s posledním dnem roku 2012. Týkala se zhruba 700 tisíc domácností.

Německý obchodník měl chybou banky získat 163 milionů eur

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!