Český auditor NATO přišel o prověrku. Neví proč | E15.cz

Český auditor NATO přišel o prověrku. Neví proč

Český auditor NATO přišel o prověrku. Neví proč
Auditor NATO Jan Vylita
• 
ZDROJ: Archiv Euro
12. února 2015 • 06:51
Jeden ze šesti hlavních auditorů NATO, bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, má vážný problém. Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mu odebral prověrku na stupeň tajné, která umožňuje přístup k citlivým informacím. Sám Vylita to pokládá za komplikaci i pro Česko, kterému hrozí mezinárodní ostuda. Vyšetřován ani obviněn Vylita není. Proti verdiktu podal rozklad.

Paradoxní je, že tento vysoce postavený funkcionář neví, proč o prověrku přišel. Důvodem je to, že NBÚ zřejmě vycházel z informací Vojenského zpravodajství, tedy jedné ze tří tajných služeb v zemi. „Z důvodu utajování nemám právo se dozvědět, z čeho mě obviňují a jaký zájem České republiky jsem měl poškodit,“ řekl.

Vylita vzhledem ke své současné pozici požádal v roce 2013 o rozšíření certifikátu na nejvyšší stupeň přísně tajné. Nezískal ho však, a navíc přišel o ten stávající. Podle úřadu jednal jako generální sekretář za éry Alexandra Vondry (ODS) proti zájmu na ochranu ekonomiky a proti zájmu na ochranu vnitřního trhu.

Vylita měl na starosti restrukturalizace státních zbrojovek, mimo jiné i podniku LOM Praha, jehož údajně předražený audit vyšetřovala policie. Vylita podle svých slov tento případ NBÚ vysvětlil. Jasné není, jak se k věci postaví rezort obrany, který ho do NATO vyslal.

Autor: tto
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!