Český olympijský výbor získal z loterií přes půl miliardy

Sázkové kanceláře a loterijní firmy poslaly Českému olympijskému výboru na mládežnický sport část své daně v celkové výši 528 milionů korun. Částka je o pětinu vyšší než o rok dříve, kdy firmy mohly přesměrovat až čtvrtinu z odváděné loterijní daně poprvé.

Ilustrační foto
14.1.2016 7:14   |  

Jedinou a zásadní podmínkou je, že tyto peníze musí jít přes olympijský výbor na mládežnických sport. „Je to výsledek několika faktorů.

Tím nejdůležitějším je, že provozovatelé loterií a kurzových sázek již mají s naším transparentním systémem dvouletou zkušenost a přesně vidí, jak distribuce peněz probíhá,“ řekl deníku E15 místopředseda výboru Libor Varhaník k důvodům nárůstu.

Druhým důvodem podle Varhaníka je, že všech jedenáct firem, na které se odvod části daně vztahuje, využívá zákonné možnosti v plné míře a posílají maximální možnou čtvrtinu z daně. Třetím důvodem je pak obecně růst zájmu o sázení, kterému loni pomohlo mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě a další velké sportovní akce jako třeba finále Fed Cupu s českou účastí.

„A protože jsou výše darů jednotlivých společností závislé na hospodářských výsledcích, je vidět, že nyní je ekonomika zdravá a firmám se daří,“ dodal.

To potvrzují i zástupci firem. Vyšší částku meziročně totiž poslalo devět firem z jedenácti. Nejvíce z nich odvedla Sazka, a to bez dvou milionů rovných čtvrt miliardy.

„Zvýšení loterijní daně je způsobené nárůstem tržeb v loterijním byznysu Sazky,“ uvedl mluvčí Sazky Václav Friedmann. Definitivní výsledky za loňský rok firma ještě nemá. „Už nyní ale můžeme konstatovat, že rok 2015 byl pro Sazku velmi úspěšný, a jsme velmi rádi, že i odvod loterijní daně ve prospěch sportu byl tak vysoký,“ dodal.


Čtěte také:

Rozdělení peněz na mládežnický sport prověří audit KPMG

Olympijský výbor od sázkových firem dostal více, než čekal

Dušan Kutner Autor: Dušan Kütner redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web