Čeští kontroloři mají zakázky od slovenských nemocnic | E15.cz

Čeští kontroloři mají zakázky od slovenských nemocnic

Čeští kontroloři mají zakázky od slovenských nemocnic
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

Adéla Čabanová

Tři slovenské polikliniky získaly certifikát kvality Spojené akreditační komise, kterým se chlubí již přes sto českých zdravotnických zařízení.

Polikliniky sítě ProCare, kterou vlastní investiční skupina Penta, získaly jako první zdravotnická zařízení v zahraničí certifikát kvality od české Spojené akreditační komise. „Výhodou je prakticky nulová jazyková bariéra a to, že pravidla a zvyklosti ve zdravotnictví jsou velmi srovnatelné,“ říká ředitel komise David Marx.

Dobrovolné sledování kvality procesů v nemocnicích se podle něj na Slovensku rozšíří a u tří zdravotnických zařízení zřejmě nezůstane. Již nyní se na akreditaci připravují další polikliniky i nemocnice. „Máme ambici, aby certifikací kvality prošla všechna naše zařízení,“ prohlásil generální ředitel ProCare Marek Duban.

Síť Pro Care tvoří třináct poliklinik a nemocnic. Penta zároveň provozuje dalších čtrnáct nemocnic pod hlavičkou společnosti Svět zdraví. Zájem ale registruje akreditační agentura také od jiných společností. Na Slovensku řídí několik nemocnic také skupina Agel, jejíž české nemocnice již vesměs certifikát SAK ČR mají.

Změny umožní zapojit do procesu hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče víc odborníků

„Opakuje se scénář z České republiky, že mezi prvními zájemci jsou nestátní zdravotnická zařízení,“ říká Marx. Také v Česku je dosud SAK prakticky bez konkurence.

Kromě jeho certifikátů jsou čtyři české nemocnice držitelkami akreditace kvality mezinárodní Joint Commission International. To by se mělo podle ministerstva zdravotnictví změnit. Připravilo proto novelu vyhlášky, která určuje, kdo smí oficiální certifikáty kvality zdravotní péče udílet. Zmírnit se mají požadavky na vzdělání a praxi odborníků.

„Změny umožní zapojit do procesu hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče víc odborníků, kteří se touto problematikou zabývají,“ uvádí ministerstvo. SAK vznikla v roce 1998, ročně utrží na akreditacích a konzultacích kolem devíti milionů korun.

Slovenské nemocnice opustilo 540 sester, akutní péče je zajištěna

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!