Čeští letečtí instruktoři odletí do Iráku na přelomu července a srpna

Český letecký poradní tým odletí na přelomu července a srpna na misi do Iráku. Zástupci české a irácké armády v úterý podepsali dokument, který upravuje podmínky pobytu českých vojáků v Iráku. Původně se počítalo s vysláním české jednotky od začátku června. Bitevníky L-159, jejichž piloty a personál budou čeští vojáci školit, již Iráčané nasadili do první ostré mise.

Aero L-159 Alca české armády
15.6.2016 15:11   |  

Až pětatřicetičlenný tým by měl v Iráku pracovat do konce roku 2018. Nasazen bude v rámci operace proti takzvanému Islámskému státu. V týmu budou piloti i technici, logistici nebo vojenští policisté, kteří budou dohlížet na bezpečnost vojáků. V Iráku tak bude reálně působit 30 osob, pět bude nasazeno v případě potřeby posílení.

Členové týmu budou v Iráku pokračovat ve výcviku iráckých pilotů strojů L-159, které Česko Iráku prodává.

Misi leteckého týmu již schválily vláda i Parlament. Podle Šulce se nyní dojednávají technické náležitosti, česká armáda je podle něj na vyslání připravena. V úterý zástupci české a irácké armády podepsali takzvané technické ujednání. Podle ministerstva obrany dokument upravuje podmínky pobytu, respektive zabezpečení českých vojáků v místě působení, včetně jejich právního postavení.

I když český tým ještě v Iráku nepůsobí, svým iráckým kolegům již pomáhá. „Mimo jiné se konzultacemi a podporou podíleli na prvním - a úspěšném - nasazení L-159 v boji proti Daesh (takzvanému Islámskému státu) před několika dny,“ poznamenalo ministerstvo obrany. Na pozice takzvaného Islámského státu útočili iráčtí piloti, kteří byli v minulých měsících vycvičeni v Česku.


Čtěte také:

Británie zrušila zákaz prodeje bitevníků L-159 do Iráku

Instruktoři posádek L-159 by mohli do Iráku odletět v květnu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web