Čeští policisté vyrazili do Maďarska, pomůžou s ostrahou hranic

Padesátka českých policistů dnes odjela do Maďarska, kde budou pomáhat střežit schengenské hranice. V Maďarsku by měli být zhruba měsíc. Kolona vyjela ze dvora Policejní akademie v Praze 4-Lhotce, kde se s nimi rozloučili i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý. Mise vyjde českou stranu na zhruba deset milionů korun. V pondělí by pak měla vláda rozhodnout o možném vyslání další dvacítky policistů do Slovinska.

 Policisté před cestou do Maďarska
29.10.2015 14:50   |  

Na misi se přihlásilo 400 policistů z celé České republiky, ze kterých byla vybrána konečná padesátka. „Jeden z požadavků byla samozřejmě jazyková vybavenost, také zkušenosti s mezinárodní problematikou. Ti policisté dnes jedou v podstatě do neznáma, protože to je první mise tohoto typu,“ řekl Tuhý.

Ostrý nástup do služby začne policistům v pátek 30. října. „V jednotce jsou zastoupeni policisté z pořádkové, dopravní a cizinecké policie, ale také policisté ze služby kriminální policie a vyšetřování. Máme zde specialisty na vyhledávání a ověřování dokladů, máme v jednotce i mediky,“ řekl velitel jednotky Marek Hruška.

Policisté budou hranice střežit ve třech lokalitách a budou hlídkovat společně s maďarským vojákem a policistou. Čeští policisté pak budou podřízeni velení maďarských kolegů. „Jejich úkolem je ochrana veřejného pořádku a ochrana státní hranice. My budeme samozřejmě jen doprovodným efektem pro celou ochranu, vše bude probíhat v koordinaci maďarských policistů,“ řekl Tuhý. Konkrétně budou policisté v oblasti nedaleko města Szeged.

Pojedou také do Slovinska

Příští týden v pondělí by pak vláda měla projednat a schválit vyslání dvacítky policistů také do Slovinska. „Rozhodli jsme se na základě bilaterální dohody se Slovinskem vyslat dvacet policistů. Měli by tam působit, z mého pohledu, ne déle než do konce roku, ale uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. Daleko lepší je chránit slovinskou hranici, než stavět mezi Slovinskem a Rakouskem plot,“ řekl ministr Chovanec.

V Maďarsku působí přes dvě desítky českých vojáků. Jde zejména o řidiče a obsluhu techniky. Maďarské armádě pomáhají při převozu materiálu nebo při budování plotu díky zemnímu stroji, který je vybaven vrtákem a sbíječkou.

Maďarsko je s Řeckem a Itálií hlavní vstupní branou, kudy uprchlíci proudí do Evropské unie. Podle odhadů ze začátku října přes maďarské území letos prošlo přes 330 tisíc migrantů a další přicházejí.

Nejprve vlna uprchlíků směřovala do Maďarska ze Srbska, ale poté co Budapešť hranice se Srbskem v polovině září plotem a zpřísněním právních předpisů pro migranty prakticky uzavřela, se proud běženců obrátil do Chorvatska. V minulém týdnu Maďarsko uzavřelo i zelené hranice s Chorvatskem a proud uprchlíků se obrátil do Slovinska.


Čtěte také:

Fico: Selže-li ochrana Schengenu, začneme stavět ploty na hranicích

Ifo: Migranti nejsou dost produktivní, 8,5 eur za hodinu si nevydělají

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Seznam zdvojnásobí investice do TV Stream. Chystá 60 premiér týdně

Seznam zdvojnásobí investice do TV Stream. Chystá 60 premiér týdně

Internetová televize Stream TV provozovaná vyhledávačem Seznam.cz hodlá letos navýšit peníze na původní tvorbu. Ještě na jaře server ohlásil zvýšení investic o padesát procent,… více

Komerční prezentace
Mobilní web