Čeští studenti: Raději zaplatím vyšší DPH než daně ze mzdy

Studenti českých vysokých škol upřednostňují raději vyšší zdanění spotřeby a menší zdanění práce. Celkem 70 procent studentů se totiž domnívá, že stát by měl více zdanit spotřebu a méně příjem.

Ilustrační foto
9.12.2014 14:54   |  

Ukázal to další ze série průzkumů Studentský barometr poradenské společnosti PwC ČR mezi více než 800 studenty českých, převážně ekonomických vysokých škol.

Anketa

Souhlasíte s názorem studentů, že je lepší platit vyšší DPH než daně ze mzdy?

Ano   43% Ne   40% Nemám na to vyhraněný názor   17%

V anketě hlasovalo 178 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Studenti tedy odpověděli, že jsou ochotni platit vyšší DPH a spotřební daně, pokud bude nižší zdanění mezd a výnosů. Naopak 30 procent studentů preferuje nižší zdanění spotřeby na úkor vyššího zdanění příjmů.

„České republice je experty dlouhodobě doporučováno, aby z důvodu zvýšení své konkurenceschopnosti změnila strukturu zdanění, a to snížením daňového a odvodového zatížení práce. Vybírání těchto daní a odvodů je však pro stát velmi jednoduché a pohodlné, protože to dělá vlastně zaměstnavatel. Můžeme jen doufat, že díky nově zaváděným daňovým opatřením nám začne stoupat inkaso daně z přidané hodnoty a spotřebních daní a že stát přistoupí k vícezdrojovému financování státních penzí, a tím vznikne prostor i ke snižování odvodové zátěže,“ okomentoval průzkum Peter Chrenko, partner v Daňovém a právním oddělení PwC Česká republika.


Čtěte také:

Marketingovými talenty roku se stali studenti z VŠE

Jak se počítá čistá mzda?

Pětina vysokoškoláků na studium nemá, prohlásil Zeman v Ostravě


Autor: try

Komentáře

Čtěte také

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz… více

Mobilní web