Čeští vědci: Zrak lidí po otravě metanolem může zregenerovat

Čeští vědci přišli na významný poznatek v oblasti otravy lidského organizmu. Zjistili, že zrak lidí, kteří přežili mírně a středně těžkou otravu metanolem, se postupem času zlepšuje. Výzkumný tým pod vedením Sergeje Zacharova z Kliniky pracovního lékařství 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze provedl v časovém odstupu sledování zdravotního stavu pěti desítek lidí, kteří se v Česku otrávili při metanolové aféře v letech 2012 a 2013.

Pacient po ztrátě zraku po požití metylalkoholu
22.3.2016 11:50   |  

„Ukázalo se, že se námi měřené parametry zrakových funkcí u většiny pacientů po roce a půl od otravy vrátily k normálním hodnotám. Lidé subjektivně pociťovali, že vidí lépe než brzy po propuštění z nemocnice,“ uvedl Zacharov.

„U těžce postižených pacientů, jichž byla zhruba pětina, jsme však žádné zlepšení zrakových funkcí nezaznamenali, naopak u některých z nich došlo ke zhoršení,“ doplnil.


Přečtěte si: Češi přišli na zásadní objev v léčbě rakoviny ledvin. Pomůže a ušetří


Kyselina mravenčí vznikající při otravě metanolem poškodila téměř u poloviny pacientů i neurony v hlubokých strukturách mozku Z dlouhodobého hlediska to může vést k určitému poklesu intelektuálních schopností, paměti či poruchy jemné motoriky.

Výzkum bude pokračovat

Objev může mít i další přínos. Metanol je často přítomen v malých koncentracích v ovzduší pracovišť – v potravinářství, chemickém, farmaceutickém průmyslu atd. Používá se například jako rozpouštědlo, součást barviv, nemrznoucích směsí nebo pohonných hmot.

Dlouhodobé zkoumání následků akutní otravy může dát mimo jiné odpověď na otázku, zda vystavení člověka působení tohoto jedu, byť v malých koncentracích, ale po delší dobu, může mít vliv na vznik neurodegenerativních onemocnění (Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba) nebo polyneuropatii (poškození periferních nervů).

„Ve zkoumání neurodegenerativních procesů u pacientů po akutní otravě metanolem bude tým pokračovat i v příštích letech, protože uspěl ve veřejné soutěži o grant z ministerstva zdravotnictví na roky 2016–2019,“ uvedl děkan 1. lékařské fakulty UK Aleksi Šedo.

Doplnil, že na studii se kromě Kliniky pracovního lékařství podílejí lékaři z dalších klinik 1. LF UK a VFN, a to Neurologické, Radiodiagnostické a Oční kliniky a Kliniky adiktologie. Na výzkumu spolupracují rovněž vědci z IKEM a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

V období hromadných otrav metanolem v letech 2012 a 2013 bylo ve zdravotnických zařízeních v České republice hospitalizováno více než 100 pacientů po akutní otravě, z nichž přibližně 80 procent přežilo.


Čtěte také:

Metanolovou kauzu jsme nezanedbali, tvrdí šéf ÚOOZ Šlachta

Kauza metanol: hlavní míchači smrtící směsi dostali doživotí

Další tresty v kauze metanol: šest lidí dostalo 5,5 až 8,5 roku vězení

Vědci z Brna zjistili škodlivost slučování buněk, vrací rakovinu


 Miroslav Tryner Autor: Miroslav Tryner redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Šéfka Fed: Měli bychom brzy zvýšit sazby. Ale opatrně

Šéfka Fed: Měli bychom brzy zvýšit sazby. Ale opatrně

Americká centrální banka (Fed) by v příštích měsících měla opatrně zvýšit úrokové sazby, což by odpovídalo nynější situaci, kdy se ekonomika postupně zlepšuje. Řekla to šéfka… více

Komerční prezentace
Mobilní web