Citlivá data v registru zdravotních úkonů zneklidňují pravici

V Česku zřejmě vznikne celostátní registr všech zdravotních služeb, které pacientům zaplatily zdravotní pojišťovny. Data se budou soustřeďovat v Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Novelu z pera ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) včera schválili poslanci. „S pomocí systému zjistíme, co je dražší a co je efektivnější,“ uvedl Němeček.

 ilustrační foto z operačního sálu
10.3.2016 7:32   |  

Proti návrhu hlasovala ODS, TOP 09 a lidovec Ludvík Hovorka. Obávají se jednak o osud citlivých dat, jednak jim zákonná úprava připadá jako příliš obecná. Zdravotničtí statistici podle nich dostávají příliš volnou ruku. „O zpracování údajů není jasná představa. Není dokladováno, jak se bude obří sbírka osobních údajů využívat,“ varoval poslanec a exministr Leoš Heger (TOP 09).

Analýzy podrobných dat o poskytované péči potřebuje ministerstvo zdravotnictví například k vyhodnocení efektivity různých metod a postupů. „Údaje o kvalitě zdravotnictví nemůžeme získat jinak než analýzou všech léčených a vyšetřovaných případů,“ připustil poslanec Bohuslav Svoboda (ODS).

Jednotlivé zdravotní pojišťovny sice dosud měly data k dispozici, ale scházela jim motivace zevrubně je analyzovat.

Na druhé straně ale podle něho ministerstvo neposkytlo dostatečné záruky fungování registru, a proto nesouhlasil s prolomením ochrany osobních údajů pacientů.

Někteří zákonodárci kritizovali použití rodných čísel v registru. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška však zdravotnictví dosud nemá jinou možnost, jak identifikovat jednotlivého pacienta a spojit si všechny jeho návštěvy u specialistů, vyšetření nebo třeba operaci a její následnou opravu.

Jednotlivé zdravotní pojišťovny sice dosud měly tato data k dispozici, ale scházela jim motivace zevrubně je analyzovat a využívat k lepšímu financování zdravotnictví. Skutečnost, že se toho úkolu chápe stát, považují někteří analytici za další důkaz postátňování a centralizace českého zdravotnictví.


Čtěte také:

Miroslav Zámečník: Statečně vpřed k postátněnému zdravotnictví

Zájem o dentální hygienu zaskočil VZP, musela ukončit platby pro dospělé

Autor: Adéla Čabanová

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web