CVVM: Počet lidí odmítajících uprchlíky se snížil, dosahuje 61 procent

Česká republika by podle 61 procent lidí neměla vůbec přijímat uprchlíky z válkou postižených zemí, podle necelé třetiny lidí by je měla přijímat jen do doby, než se budou schopni vrátit domů. Jen mizivá část veřejnosti - tři procenta dotázaných - si myslí, že Česko by mělo migranty přijmout a nechat je se tady usadit.

Uprchlíci na cestě k makedonské hranici
29.3.2016 17:58   |  

Z výsledků aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že proti lednu se o čtyři procentní body snížil podíl respondentů s odmítavým postojem k přijímání běženců. Podle analytiků ale až další průzkumy ukážou, zda je tento trend trvalý. Polská veřejnost je v této otázce podle sociologů méně vyhraněná než česká - proti přijetí uprchlíků je momentálně 53 procent Poláků.

„Česká veřejnost očekává, že se cizinci co nejvíce přizpůsobí zvyklostem české kultury a dlouhodobě je vnímá jako určité bezpečnostní riziko,“ uvedli autoři průzkumu. Velká část Čechů - 82 procent - vnímá uprchlíky jako výraznou bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku, ještě více respondentů je považuje za riziko i v evropském a světovém měřítku. Větší ohrožení ale podle odpovědí dotázaných představuje takzvaný Islámský stát.

Zdroj: CVVM

Zájem o aktuální vývoj zůstává enormní, 78 procent respondentů se o aktuální vývoj okolo uprchlíků zajímá, což je nejvíce ze všech měřených významných událostí alespoň celoevropského charakteru za posledních deset let.

Rozdílný je postoj české společnosti k lidem, kteří se kvůli válečnému konfliktu rozhodli opustit Ukrajinu - pro přijetí uprchlíků z této východoevropské země je 40 procent dotázaných. Přijímat lidi z Blízkého východu a severní Afriky je nakloněno jen 16 procent dotázaných, proti se vyjádřilo 78 procent Čechů.

Zdroj: CVVM

Poláci jsou více otevření přijímání jak uprchlíků z Blízkého východu a severní Afriky, tak z Ukrajiny. Ukrajincům by poskytlo útočiště 61 procent polské veřejnosti, přibližně třetina dotázaných v polském průzkumu je pro přijetí uprchlíků z Blízkého východu a severní Afriky.


Čtěte také:

Německý ministr žádá sankce pro migranty neochotné se integrovat

Papež připomněl osud imigrantů v Evropě, odsoudil konflikty ve světě

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Lepší možnosti při hledání bydlení jednání na úřadech, horší při hledání práce. Tak si život romské menšiny představují obyvatelé České republiky. Vzájemným soužitím se zabýval… více

Mobilní web