Do kurzu pro armádní dobrovolníky nastoupilo jen 16 lidí. Vojsko má omezené výcvikové kapacity | E15.cz

Do kurzu pro armádní dobrovolníky nastoupilo jen 16 lidí. Vojsko má omezené výcvikové kapacity

3. října 2016 • 07:31

Nové branné zákony platné od července umožňují trestně bezúhonným občanům České republiky ve věku od 18 do 60 let mimo stav ohrožení státu nebo válečný stav dobrovolně absolvovat cvičení a stát se tak vojáky v záloze. Ke konci minulého týdne evidoval armádní generální štáb 895 mužů a žen, kteří vyplnili nezávazný registrační formulář nebo navštívili některé z rekrutačních středisek. Jen hrstka z nich však dnes nastoupí ve Vyškově na historicky první výcvikový kurz dobrovolníků. Část z nich může navíc odpadnout.

„Bylo vybráno šestnáct zájemců o dobrovolné převzetí branné povinnosti, kteří se spolu se šestapadesáti uchazeči o vstup do aktivních záloh zúčastní šestitýdenního kurzu,“ uvedl mluvčí štábu Jan Šulc.

Nástup tak malého počtu dobrovolníků zdůvodnil tím, že většina z těch, co se zaregistrovali, neprošla kolečkem zdravotních prohlídek. „Zákony platí teprve tři měsíce, byly dovolené. Ještě si nestihli všechno vyřídit,“ vysvětlil mluvčí. Kromě doložení zdravotní způsobilosti je nutné podepsat čestné prohlášení o tom, že dotyčný nepodporuje extremismus.

Podle informací deníku E15 může být příčinou výběru ani ne dvou desítek lidí to, že vojsko má omezené výcvikové kapacity. Vyplavalo to na povrch při debatě o původních novelách, které měly zavést pravidelné povinné odvody veškeré populace, která dosáhne plnoletosti. Právě obavy z toho, že by vyškovské centrum nedokázalo ročně připravit tolik odvedenců, vedly k tomu, že se nakonec uzákonila jen dobrovolná cvičení.

Ženy v armádě? Určitě zde mají své místo, říká členka aktivní zálohy

„Musíme to vyzkoušet. Nevíme, jestli v říjnu přijede do Vyškova třicet, tři sta nebo tři tisíce lidí. Budeme se muset s tím naučit pracovat, protože kapacity Vyškova nejsou neomezené. Takže podle prvního roku se budou modelovat další roky,“ řekl nedávno náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Těžiště cvičení dobrovolníků má spočívat v taktické, střelecké, tělesné, topografické a zdravotnické přípravě a ve výcviku v ochraně proti zbraním hromadného ničení. Cílem je naučit se základním dovednostem v boji, obsluze a střelbě z útočné pušky i pistole.

Součástí je i fyzická příprava a pořadová cvičení. Pokud dobrovolníci kurz dokončí, získají odměnu jeden tisíc korun za kalendářní měsíc, kdy se výcvik uskutečnil. A také se budou moci stát příslušníky aktivních záloh. Ti podle hodnosti dostávají za účast na šestitýdenním cvičení minimálně 9900 korun za měsíc.

V jednotkách chybí na šest tisíc vojáků
Podle koncepce výstavby Armády ČR by ji mělo tvořit přes 24 tisíc vojáků z povolání, 3700 občanských zaměstnanců a do pěti tisíc příslušníků aktivních záloh. Další vojáci a civilisté jsou pak zařazeni přímo pod ministerstvo obrany. Celý rezort by měl mít k dispozici 43 800 lidí. Vojenských profesionálů bylo na konci roku 2015 necelých 22 tisíc, aktivních záložníků 1200.
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!