Do Prahy dorazilo 40 tisíc odborářů, žádají předčasné volby

21.5.2011 14:55   |  

aktualizováno Na Václavském náměstí začala demonstrace odborářů proti vládním reformám. Podle mluvčí pořádající Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jany Kašpárkové na ní dorazilo asi 48 tisíc lidí, policie odhaduje 40 tisíc účastníků. Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil obvinil vládní politiky ze lži. Jiní odboroví vůdci volali přímo po nových volbách.

Členové vlády podle něj lhali mimo jiné tehdy, když říkali, že nebudou zvedat daně. „Vždyť oni nám lžou jako komunisti před měnou (měnovou reformou v roce 1953), ti nám také říkali, že nebude. A byla,“ prohlásil. Kabinet nazval šéf odborové centrály bratrstvem kočičí pracky, a to prý toto bratrstvo ještě uráží. „Protože ti aspoň drželi spolu,“ řekl a vyzval vládu, aby naslouchala oponentům. „Hněv lidu se ukládá,“ upozornil.

„Po Topolánkově reformě veřejných financí se stalo to, že se Česká republika zadlužila v roce 2009 o 250 miliard, v roce 2010 o 200 miliard a v současné době je to již 70 miliard. Takže dohromady se zvýšilo zadlužení veřejných financí o půl bilionu korun,“ řekl Zavadil během projevu.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) označil dnešní demonstraci za současné situace za nesmyslnou. „Upřednostňuji korektní jednání před výkřiky na náměstí. Chápal bych demonstraci, kdyby vláda nechtěla s odbory jednat. Ale byly to odbory, které odmítly jednání,“ uvedl. Zavadil na to reagoval, že nechce s vládou „sedět v jedné místnosti, dýchat tentýž vzduch a nemít žádné výsledky“.


Protestující zastavili provoz na části pražské magistrály.


„Chceme nové volby. Naše cesta je nové volby. Ať se bojí o svá místa. Nebudeme čekat na to, až to tady všechno zničí a rozkradou,“ prohlásil z pódia šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. „Vláda si snad myslí, že neumíme počítat, ale to se přepočítali. Režijky, ani stravenky si vzít nedáme,“ hřímal o chvíli dříve.

„Nejenom odboráři, ale také lidé z některých občanských sdružení, ale také někteří pravicoví ekonomové upozorňují na nebezpečí důchodové reformy,“ prohlásila moderátorka akce a herečka Táňa Fischerová. Reformy podle ní hrozí chaosem celé zemi.


Dále čtěte: Kamenem úrazu zůstavá sociální reforma, tripartita bude dále jednat


Vysokou účast potvrdila i mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. „Magistrála je již průjezdná, uzavřen je pouze nájezd na Václavské náměstí,“ dodala.

Odboráři nejrůznějších odborových svazů zaplnili náměstí od sochy sv. Václava až po úroveň Opletalovy ulice. Nad hlavami mají transparenty a prapory, svůj souhlas s projevy z pódia vyjadřují tleskáním, skandováním, ale i pískáním na píšťalky a troubením na vuvuzely.


Prohlášení ČMKOS k dnešní demonstraci naleznete ZDE


Kromě zaměstnanců z prakticky všech sfér a mnoha míst ČR přišli proti reformám protestovat i postižení, mezi demonstranty jsou lidé o berlích i vozíčkáři.

Vláda podle odborářů nedokáže zabránit rozkrádání peněz z veřejných rozpočtů, nehledá konsensus s opozicí, sociálními partnery, ale ani s veřejností.

Autor: čtk, mediafax, bru

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web