Do Vrbětic míří další stovky vojáků, celkem jich bude 450 | E15.cz

Do Vrbětic míří další stovky vojáků, celkem jich bude 450

Do Vrbětic míří další stovky vojáků, celkem jich bude 450
Okolí Vrbětic na Zlínsku, kde 3. prosince znovu explodoval muniční sklad, je i nadále pod dohledem policie.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
pav

O posílení původní stovky vojáků hlídajících areál muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku o dalších 350 dnes rozhodla vláda. Celkem jich ho tak bude střežit 450. Kabinet podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) schválil také nasazení armádního mobilního velitelství a bezpilotního prostředku (dronu) s nočním viděním a termovizí.

„Pod velení policie přechází nově 350 vojáků armády České republiky. To nařízení vlády, které jsme dneska schválili, bude zapsáno ve sbírce,“ uvedl Chovanec s tím, že pak bude možné vojáky nasadit. Mobilní velitelství bude podle ministra obsluhovat asi 50 vojáků, dohromady jich tak v místě bude kolem 500. Vojáci mohou zatím v místě zůstat do 30. června příštího roku.

O vyslání první stovky vojáků do Vrbětic, kde v polovině října pří explozi skladu s municí zemřeli dva lidé, rozhodla vláda už začátkem listopadu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy hovořil o tom, že vojáci budou mít za úkol areál neprodyšně uzavřít. Po explozi další budovy minulou středu se ale předsednictvo Bezpečnostní rady státu rozhodlo ostrahu ještě výrazně posílit.

Také Chovanec hovořil o tom, že po posílení ostrahy má být areál hermeticky uzavřen. Zvýšení počtu vojáků podle něj souvisí i s posunem ve vyšetřování, které se nyní vede také ve směru možného úmyslného trestného činu. „Vojáci a policisté budou 90 metrů od sebe zhruba, budou na dohled, budou střežit ten areál tak, aby se tam opravdu eliminovala možnost kohokoliv vstoupit,“ nastínil.

Do budoucna se podle Sobotky nadále počítá s odvozem munice a následnou sanací areálu. Až bude ukončena, bude se prý v dialogu s obcemi a krajem řešit jeho další osud. Podle premiéra se ale nepředpokládá, že by měl nynější využití.

Ve hře je i odškodnění

Ministr vnitra také uvedl, že o víkendu předsednictvo Bezpečnostní rady státu jednalo o otázce možného odškodnění. Momentálně se věci věnuje jeden zaměstnanec ministerstva obrany, který má sbírat žádosti místních obyvatel, z nichž se řada musela opakovaně evakuovat, o odškodnění. „Samozřejmě i stát se cítí poškozen,“ poznamenal Chovanec. Předně se podle něj musí vyšetřit, kdo je původcem škod.

V areálu muničních skladů ve Vrběticích byl noci opět klid
Pyrotechnici posunou z bezpečnostních důvodů lhůtu bez výbuchů v areálu muničních skladů ze sedmi na devět dnů. „Předpokládáme, že vyskladňování nebezpečného materiálu začne nejdříve koncem prosince,“ řekla dnes zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Poslední neřízená detonace z areálu zazněla v pátek ve 20:15.
„Pokud nedojde k neočekávanému vývoji situace, zasedne v pondělí 15. prosince odborné pyrotechnické konzilium, vyhodnotí situaci, zváží všechny okolnosti a rozhodne o dalším postupu,“ uvedla Kozumplíková. Po uplynutí bezpečnostní lhůty by se pyrotechnici opět měli pustit do dekontaminace komunikací a okolí budov v areálu. Podobně tomu bylo po první explozi muničního skladu v polovině října, kdy se čekalo týden.

Pavel: Místo by měla hlídat spíš policie

Proti postupu politiků se ohradil náčelník generálního štábu armády Petr Pavel. Právu řekl, že kvůli vyčlenění dalších stovek vojáků bude armáda muset omezit přípravu na další úkoly. Místo by podle něj měla primárně střežit policie.

„Policie v současnosti nemá 450 mužů, které bychom mohli stáhnout z ulic,“ uvedl k tomu ale Chovanec. „Prostě armáda České republiky je tady pro bezpečnost občanů, a i kdyby měla nakrátko zrušit nějaké plánované cvičení, tak holt musí ve Vrběticích pomoci. To je názor vlády,“ doplnil. Podle Sobotky si posílení armády přejí i místní občané. Počet vojáků by se mohl zase snížit, až se podaří zlepšit technická opatření. Jestli nemá obavu z toho, že by armáda kvůli nasazení musela omezit svou další činnost, Sobotka neuvedl.

K druhému výbuchu nedošlo náhodou, tvrdí Babiš

Příčinu dvojice výbuchů vyšetřuje policie. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) v neděli vyjádřil přesvědčení, že druhý sklad munice ve Vrběticích nevybuchl náhodou. Podobně se vyjádřil i zástupce společnosti Imex Group, která si oba sklady pronajímala.

Babiš zároveň firmu Imex Group označil za velice kontroverzní. Společnost se proti tomu ohradila. „Já nebudu zhoršovat právní pozici České republiky v případných právních sporech, takže k této věci se nebudu vyjadřovat,“ uvedl k tomu dnes ministr vnitra.

Munice poprvé vybuchla před více než sedmi týdny
16. října - První z výbuchů a následný požár zničil sklad, v němž byla pěchotní i dělostřelecká munice. Policie uzavřela prostor, pohřešovali se dva lidé z firmy Imex Group, která měla sklad pronajatý.
17. října - Další výbuchy, které pokračovaly i v několika následujících týdnech. Pyrotechnici začali s likvidací nalezené munice.
23. - 24. října - Evakuace obyvatel z okolí skladu.
30. října - Obec Vlachovice navštívili ministři vnitra a obrany Milan Chovanec (ČSSD) a Martin Stropnický (ANO). Chovanec řekl, že vyzve nájemce skladů, aby začali s vyklízením objektů s municí.
3. listopadu - Vláda rozhodla, že na místo výbuchu dorazí 100 vojáků, jejichž úkolem bude neprodyšné uzavření areálu.
8. listopadu - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání ve Vlachovicích řekl, že výbuch skladu zastihl české úřady nepřipravené. Chybí jim podle něj plány, jak rychle odvézt pryč munici, i záložní sklady pro její bezpečné uložení.
20. listopadu - V areálu skladů vypršela sedmidenní lhůta bez neřízeného výbuchu - poslední výbuch byl 12. listopadu.
21. listopadu - Pyrotechnici našli ostatky lidských těl. Testy DNA potvrdily že jde o oba pohřešované muže.
24. listopadu - Vláda rozhodla o znovuotevření skladu Květná na Svitavsku. Měla by se do něj přesunout část munice z Vrbětic.
30. listopadu - Pyrotechnici po více než týdnu dokončili čištění části areálu, oznámili, že může tak začít plánovaný odvoz munice.
3. prosince - V areálu muničních skladů ve Vrběticích ráno vybuchl další objekt s municí. Kvůli novým explozím byly evakuovány obce Lipová a Haluzice celkem asi s 400 obyvateli i areál bývalých Vlárských strojíren.
4. prosince - Ředitel policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček uvedl, že exploze obou skladů jsou vyšetřovány jako úmyslný trestný čin. Říjnovou explozi přitom policie zpočátku vyšetřovala jako obecné ohrožení z nedbalosti.
5. prosince - Lidé evakuovaní z obcí Haluzice a Lipová se mohli po jedné hodině odpoledne vrátit domů. Večer je ale policisté začali znovu evakuovat. Policie uvedla, že v areálu je jedna z budov poškozená. Oznámila, že v sobotu ráno budou evakuovány ještě obce Vlachovice a Vrbětice, bývalé zbrojovky Vlárské strojírny a vlakové stanice Bohuslavice nad Vláří.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!