Dohodu o platech přijme naprostá většina soudců, zazněly i kritické hlasy | E15.cz

Dohodu o platech přijme naprostá většina soudců, zazněly i kritické hlasy

Dohodu o platech přijme naprostá většina soudců, zazněly i kritické hlasy
Na snímku Daniela Zemanová, Josef Baxa, Helena Válková, Daniel Herman a Pavel Šámal
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Dohodu o částečném dorovnání platů je připravená přijmout naprostá většina soudců a státních zástupců. Reprezentanti justice to řekli novinářům po brněnském jednání přibližně stovky předsedů soudů a dalších činitelů. Předsedové soudů ve společném prohlášení zdůraznili, že se soudci vzdávají tří čtvrtin nároků, velkorysým postupem chtějí udělat tlustou čáru za spory o platy a uchovat důvěru veřejnosti v soudní moc.

Soudcovská unie projedná dohodu až příští týden. Její prezidentka Daniela Zemanová ale také vyjádřila podporu smírnému řešení. Podle dohody, kterou v pondělí těsně schválila vláda, mají soudci dostat část platů zpětně, části nároků se vzdají. Dnešní jednání justičních špiček bylo podle zákulisních informací emotivní. Už při příchodu soudců bylo zjevné, že nemají všichni stejný názor. Někteří předsedové uváděli, že dohoda má podporu většiny jejich podřízených, zazněly však i kritické hlasy.

Nakonec ale podle předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala většina našla společnou řeč. Soudci si podle něj váží toho, že s nimi vláda jedná a mají zájem na tom, aby spory skončily. „I veřejnost by měla pochopit, že jestliže justice bude stabilní, bude plnit svou roli, tak nastane určitý smír ve společnosti,“ uvedl Šámal.

Spory mohou pokračovat individuálně

Někde je podpora dohody stoprocentní, někde osmdesátiprocentní, mnozí se budou rozhodovat až podle přesného znění dohody, tedy až po jejím úplném dopracování. Například u Nejvyššího správního soudu jsou podle předsedy Josefa Baxy připraveni stáhnout žalobu všichni soudci, kteří ji podali.

Převážně kladný postoj žalobců tlumočil novinářům náměstek nejvyššího státního zástupce Pavel Pukovec. Nikdo ale soudce ani žalobce nemůže k dohodě nutit, záleží na nich, zda podepíšou, anebo budou pokračovat v individuálních sporech.

Předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš řekl, že je s výsledkem jednání spokojený. „Od počátku jsem věřil, že dohoda je možná, nyní bude na nás, předsedech soudů, abychom to na jednotlivých soudech dokázali uvést v činnost,“ uvedl Bureš. Sám bude mít oproti některým ostatním lehčí roli.

Soudci mají podle dohody zpětně dostat peníze za léta 2012 až 2014, o které přišli kvůli nesprávně stanovené platové základně, nikoli peníze kvůli tomu, že jim zákonodárci dlouhodobě nepřiznávali trojnásobek základny

Na Vrchním soudu v Praze se z 96 soudců soudí o plat šest. Jinde je soudců, kteří podali žaloby, více. Bureš chce svým kolegům vysvětlit, že jediná rozumná cesta je uzavřít dohodu a žaloby vzít zpět. „Předpokládám, že rozum zvítězí,“ uvedl. Podle něj by bylo velmi nešťastné, kdyby se většina představitelů justice svých nároků vzdala a jiným by se doplatek musel vyplácet.

„Já se domnívám, že setkání bylo úspěšné, většina se dohodla na rozumném kompromisu,“ uvedl předseda Okresního soudu v Kladně Romana Lada. Podle něj většina jeho soudců byla pro dohodu. „Někteří ještě váhají, zejména ti co podali žaloby za rok 2011,“ uvedl Lada. Podle 80 až 90 procent soudců na okresním soudu v Kladně bude dohodu akceptovat.

Stát vyplatí 1,2 miliardy korun

Soudci mají podle dohody zpětně dostat peníze za léta 2012 až 2014, o které přišli kvůli nesprávně stanovené platové základně, nikoli peníze kvůli tomu, že jim zákonodárci dlouhodobě nepřiznávali trojnásobek základny. Podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) stát vyplatí 1,2 miliardy korun a ušetří kolem čtyř miliard. Válková v úterý podala demisi, nahradí ji patrně Robert Pelikán.

Dohoda je reakcí na nedávný verdikt Nejvyššího soudu, který v pilotním případu přiznal soudkyni z Brněnska dorovnání platu jak kvůli nesprávně stanovené základně, tak kvůli sníženému koeficientu. Předseda Okresního soudu Brno-venkov Petr Jirsa by ještě teoreticky mohl podat ústavní stížnost, vládní činitelé jej k tomu opakovaně vyzvali. Jirsovo dilema se okrajově řešilo i na dnešním jednání, doporučení ale od kolegů nedostal. „Promýšlí svůj postup, na podání stížnosti jsou dva měsíce,“ uvedl.

Dušan Šrámek: Válková si zajistila důstojný odchod

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!