Evropu čeká rušná sobota: Odpůrci islamizace chystají demonstrace

aktualizováno Ve čtrnácti evropských zemích včetně Česka se budou v sobotu konat koordinované demonstrace proti údajné islamizaci Evropy. Lidé nespokojení s evropským řešením současné migrační krize projdou pod heslem "Pevnost Evropa" kromě Prahy také centry Drážďan, Varšavy, Bratislavy, Štýrského Hradce, Amsterodamu či Tartu.

ilustrační foto - První výročí hnutí Pegida v Drážďanech
5.2.2016 17:50   |  

Kolik se jich demonstrací zúčastní, zatím není jasné, organizátoři ale počítají s desetitisíci příznivců. Podle médií se v sobotu může rozhodnout o další budoucnosti hnutí, která za akcemi stojí, včetně asi nejznámější německé Pegidy.

Hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) pořádá demonstrace v centru saských Drážďan už více než rok. Postupně se přidávala i další německá města. V posledních měsících ale začalo příznivců na akcích hnutí ubývat, s výjimkou protestu po listopadových teroristických útocích v Paříži, kdy do centra Drážďan přišlo na 12 tisíc lidí.

Na konci ledna se zástupci Pegidy jako hlavního organizátora setkali v Roztokách u Prahy se zástupci více než desítky podobně smýšlejících stran a organizací, včetně českého Bloku proti islámu a Úsvitu-Národní koalice. Účast na sobotních demonstracích tehdy odhadovaly na tisíce až desetitisíce lidí.

Jsou Evropané nuceni se "podřídit"?

V takzvané pražské deklaraci vyzvala hnutí k boji za svobodu a proti nepřátelům Evropy, jejichž ideologií je prý politický islám. Podle členky vedení Pegidy Tatjany Festerlingové nezbývá Evropanům nic jiného, než se podřídit, nebo povstat. Demonstrace nejrůznějších protiislámských a protiimigračních hnutí se budou v sobotu kromě Drážďan a Prahy konat i v Kodani, Amsterodamu a estonském Tartu. Vůbec první demonstraci chce zorganizovat rovněž irská odnož Pegidy. Protesty se budou konat i v Itálii, Švýcarsku, Finsku a Bulharsku.

Ve Francii se budou protestní akce konat ve městech Montpellier, Bordeaux a Saint-Brieuc. Demonstraci v Calais ovšem úřady zakázaly. Poblíž tohoto přístavního města je totiž tábor s tisícovkami přistěhovalců, kteří se snaží dostat do Británie a kolem kterých se již udála řada incidentů a násilností.

Slováci nepřizvali kontroverzního Kotlebu

Na Slovensku je hlavním organizátorem demonstrace na Náměstí Milana Rastislava Štefánika hnutí Odvaha - Velká národní a proruská koalice. Její šéf Stanislav Martinčko nedávno uvedl, že odmítá spolupráci s extremisty, a proto na pódium nepřizval kontroverzního banskobystrického hejtmana Mariána Kotlebu ani nikoho z jeho blízkých. Podle odborníka na extremismus a politologa Tomáše Nociara, citovaného serverem Aktuality.sk, nebude mít demonstrace na nadcházející parlamentní volby na Slovensku pravděpodobně žádný vliv.

V Polsku by se měly protesty konat hned ve třech městech: ve Varšavě, Vratislavi a Krakově. Právě v polské metropoli by měla promluvit i jedna z vůdčích postav Pegidy Festerlingová. Ve Vratislavi úřady očekávají setkání několika stovek lidí v 15:00. Primátor Rafal Dutkiewicz prohlásil, že v ulicích bude zvýšené množství policistů a při jakémkoli porušení zákona bude shromáždění ukončeno.

Do Basileje dostal pozvání i Le Pen

V rakouském Štýrském Hradci (Graz) policisté počítají s účastí 200 až 300 příznivců místní odnože Pegidy. Za místo protestu si vybrali okrajovou čtvrť Andritz, kde před časem v bývalém domově pro seniory vznikla ubytovna pro běžence. V Británii protest organizuje protiislamistická Anglická obranná liga (English Defence League) v čele s Tommym Robinsonem. Pozvání do švýcarské Basileje dostal i francouzský krajně pravicový politik Jean-Marie Le Pen. Údajně ho to potěšilo, avšak ze zdravotních důvodů přijet odmítl.

Na mnoha místech protestů se budou konat i demonstrace odpůrců protiimigrantských hnutí. Například v Drážďanech odhaduje policie jejich počet na 10 tisíc. Příznivců Pegidy by se v saské metropoli mohlo v sobotu sejít asi ještě o 5000 více.

Drážďany čekají 25 tisíc demonstrantů
Německá policie očekává, že se v sobotu na demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) sejde v Drážďanech na 15 tisíc lidí, v plánu je také řada protidemonstrací s asi 10 tisíci předpokládanými účastníky. Na bezpečnost bude dohlížet asi tisícovka policistů.
Policie má informace o tom, že do saské metropole se chystají přívrženci krajní pravice, na sobotu se mobilizují i levicoví extrémisté. Úřady se kvůli očekávanému příjezdu radikálů obávají, aby se neopakovala situace z Lipska, kde loni v prosinci doprovázely protidemonstrace levičáků násilnosti. Zraněno při nich bylo asi 40 policistů.
Do ulic Drážďan byla povolána tisícovka policistů, což je podle některých málo. Například loni v říjnu dohlížel na výroční demonstraci Pegidy takřka dvojnásobný počet policistů. Saský ministr vnitra Markus Ulbig uvedl, že policejní kapacity jsou v celém Německu omezené, proto je nutné vycházet z reality. V této souvislosti zmínil karneval v Porýní, který na sebe váže značný počet policejních sil, neboť se letos koná za zpřísněných bezpečnostních podmínek.

Čtěte také:

Evropo, probuď se! Stovky Čechů demonstrovaly proti islámu

O polovinu vyšší účast. Pegida protestovala proti uprchlíkům

Facebook zablokoval stránku Islám v ČR nechceme. Cenzura, reagoval Konvička

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web