Finsko uzavřelo nejsevernější přechody s Ruskem pro cyklisty | E15.cz

Finsko uzavřelo nejsevernější přechody s Ruskem pro cyklisty

Finsko uzavřelo nejsevernější přechody s Ruskem pro cyklisty
uprchlíci
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Finská pohraniční stráž zakázala na dvou nejsevernějších hraničních přechodech s Ruskem překračovat hranici na kole. Důvodem je podle úřadů v nynějších zimních podmínkách bezpečnost účastníků silničního provozu, uvádí finská média. Bicykly k přejezdu pomezí využívali běženci, neboť Rusové nepouštějí přes hranice pěší.

Nově je možné nejsevernější hraniční přechody Raja-Jooseppi a Salla pouze vozem. Finská televize YLE uvedla, že od středy do pátku nepřekročil rusko-finskou hranici v Laponsku žádný běženec. V sobotu pak přijelo z Ruska autem s jedním Rusem pět lidí, kteří požádali o azyl. Zmíněný Rus nyní čelí podezření z organizování nelegální přeshraniční přepravy běženců, uvedla agentura TASS.

Takzvaná severní migrační trasa vedoucí přes Rusko do Norska či Finska se jeví lidem prchajícím před válkou a chudobou bezpečnější a levnější alternativou nebezpečné přeplavby Středozemního moře. Migranti navíc v Rusku díky turistickým či studentským vízům pobývají legálně, což jim cestu k hranicím usnadňuje.

Letos už ve Finsku požádalo o azyl asi 30 tisíc lidí, celkem jich vláda očekává až 35 tisíc. To je takřka desetinásobek proti loňsku, kdy se ochrany v této pětiapůlmilionové zemi dožadovalo 3650 lidí. Finsko již avizovalo, že odmítne všechny, kteří do země nepřicházejí kvůli válce či pronásledování ve své vlasti, ale v touze zajistit si vyšší životní úroveň. Týkat se to podle vládních odhadů bude asi dvou třetin žadatelů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!