Fond ohrožených dětí prodává tři klokánky, aby snížil své dluhy | E15.cz

Fond ohrožených dětí prodává tři klokánky, aby snížil své dluhy

Fond ohrožených dětí prodává tři klokánky, aby snížil své dluhy
Jeden z domovů rodinné péče Klokánek
• 
ZDROJ: Petr Topič/E15

ČTK

Tři své klokánky – v Kroměříži, Dubí u Teplic a pražských Kbelích – prodává Fond ohrožených dětí (FOD). Chce tak získat peníze na snížení dluhů, aby mohl dál fungovat. Celkové dluhy fondu činí nyní podle jeho ekonomky Zdeňky Pátkové 122 milionů, díky úsporám od června klesly o pět milionů. Fond žádá o mimořádnou dotaci na provoz, vláda o ní bude znovu jednat příští týden.

„Úspora do konce roku bude ve výši 20,159 milionu. Není tedy pravda, že se dluh na konci roku prohloubí. Snažíme se naopak ztrátu snížit. Fond dělá maximum pro to, abychom mohli dál fungovat,“ řekl šéf fondu Jan Vaněk.

Podle něj na začátku roku fungovalo 28 klokánků, na konci roku jich bude 20. Z pěti azylových domů zůstanou tři, dva převezme jiný provozovatel. Z 23 poboček bude fungoval sedm či osm. Členové fondu změnili v červnu stanovy i vedení. Dlouholetou předsedkyni Marii Vodičkovou vystřídal v čele organizace právě Vaněk.

Fond má dluhy na sociálních odvodech, zdravotním pojištění, mzdách či u finančního úřadu. Nyní podle ekonomky platí včas a snaží se dluhy srovnat, domlouvá si splátkový kalendář. Zatím si ho dohodl se zdravotními pojišťovnami.

Vláda projedná dotaci

Ministerstvo financí před nedávnem navrhlo přidělení mimořádné dotace 30 milionů, vláda ji ale zatím neschválila. Jednat by o ní měla znovu příští týden. Fond svůj požadavek snížil na 20 milionů.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) už dřív s dodatečným přidáváním peněz projevila nesouhlas. Poukazovala na dlouhodobé špatné hospodaření fondu. Podle ní by výpomoc nebyla ani fér vůči ostatním provozovatelům.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!