Formánková končí v Ústavním soudu, Zeman místo nabídl Jirsovi | E15.cz

Formánková končí v Ústavním soudu, Zeman místo nabídl Jirsovi

Formánková končí v Ústavním soudu, Zeman místo nabídl Jirsovi
Vlasta Formánková
• 
ZDROJ: čtk
5. srpna 2015 • 18:24
Vlasta Formánková končí ve funkci ústavní soudkyně, od čtvrtka tak bude mít Ústavní soud (ÚS) místo patnácti čtrnáct soudců. Prezident Miloš Zeman nabídl nominaci na uvolněné místo místopředsedovi Městského soudu v Praze Jaromíru Jirsovi, který ji přijal. O tom, zda se ústavním soudcem stane, rozhodne Senát. Formánková se vrací jako soudkyně do Plzně, kde bude také přednášet na právnické fakultě.

Generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil řekl, že o nástupci Formánkové se zatím jedná. V médiích se spekuluje i o dalších jménech, jen bývalý prezident Soudcovské unie Jirsa ale dosud potvrdil, že nabídku dostal.

„Nabídku jsem přijal, poděkoval jsem za ní a odnesl jsem doklady na personální oddělení,“ uvedl. Poznamenal, že nyní ho bude pravděpodobně čekat slyšení v senátním výboru.

Prezident Miloš Zeman ale zatím Senátu nového ústavního soudce nenavrhl. „Nebudu předjímat žádný termín jmenování. Ale platí to, že pan prezident se radí v této věci s odborníky,“ řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Sekretář Ústavního soudu Pospíšil uvedl, že Formánková, která v Ústavním soudu končí po deseti letech, patřila k soudcům orientovaným směrem k liberálním konceptům státu. Kladla důraz na maximální svobodu jednotlivce a spíše minimalizaci státní moci, uvedl Pospíšil. Příkladem toho je podle něj nález, kterým ÚS zrušil koncepci neziskových nemocnic. Rozhodnutí ve věci připravovala jako soudkyně zpravodajka.

Jak se vyrovnat s totalitou?

Obdobně hlasovala Formánková podle Pospíšila například ve sporech týkajících se regulace nájemného a ochrany vlastníků bytů nebo regulačních poplatků ve zdravotnictví.

„Byla rovněž zastánkyní co nejširšího vyrovnání s totalitní minulostí - zmínit lze nálezy týkající se nároků na náhradu nemateriální újmy osob trestně odsouzených za minulého režimu nebo hlasování ohledně zákona o Ústavu pro studium totalitních režimů či zákona o církevních restitucích,“ dodal sekretář.

V těchto věcech podle něj zastávala konzistentní postoj upřednostňující postavení jednotlivce a jeho individuální odpovědnost před rozpínavostí státu a státní libovůlí.

„Soudce musí umět odolat jakémukoliv tlaku, co si o něm kdo pomyslí nebo nepomyslí, od toho je přece soudce,“ řekla Formánková. Jako soudkyně plzeňského krajského soudu se bude věnovat autorskému právu, katastrálním žalobám a prvostupňové agendě na civilním úseku. Kompletní obměna soudců ÚS skončí v prosinci tohoto roku, kdy ve funkci končí soudce Vladimír Kůrka.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!