Guvernér Singer: Náprava škod po podvodních mírně přispěje k růstu HDP | E15.cz

Guvernér Singer: Náprava škod po podvodních mírně přispěje k růstu HDP

Guvernér Singer: Náprava škod po podvodních mírně přispěje k růstu HDP
Miroslav Singer
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Škody z letošních jarních povodní by měly být podle odhadů ekonomů nižší než v roce 2002. Například hlavní ekonom Ery Jan Bureš očekává, že škody z letošních povodní budou 10 až 20 miliard korun. Po povodních v roce 2002 byly škody vyčísleny na více než 70 miliard korun.

Náprava škod po povodních pravděpodobně přispěje k urychlení tempa růstu HDP, a to v řádu desetin procentního bodu. Vyplývá to z prezentace guvernéra ČNB Miroslava Singera při příležitosti dne otevřených dveří ČNB.

Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Petruš na twitterovém účtu centrální banky. Ekonomové na rozdíl od bankéře spíše odhadují negativní vliv povodní na HDP. ČNB v květnové prognóze odhaduje letos pokles ekonomiky o 0,5 procenta.

Náprava škod po povodních může přinést podle Singera i určité výhody, jako například zvýšení technické úrovně nových kapacit a infrastruktury nebo zvýšení odolnosti země proti budoucím katastrofám.

Podle guvernéra škody způsobené povodněmi snížily během několika dnů celkové bohatství země. Jde o pokles hodnoty poškozených domů, zničení výrobních kapacit firem nebo škody na infrastruktuře.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!