Hokej jako dar. O daních rozhoduje forma předání

Mistrovství světa v hokeji je za dveřmi. Lístky na špičkový hokej můžou být vítaným dárkem pro zaměstnance či obchodní partnery. A co teprve vzít významného zákazníka přímo na stadion a sledovat zápas společně. Zní to lákavě, ale nebude to mít dopady na daňové povinnosti zaměstnance či firmy? Záleží na formě benefitu, tvrdí daňový expert.

Hokej jako dar většinou dańovou zátěšž nepředstavuje. Ilustrační foto
19.4.2015 7:30   |  

„Dostanete-li od zaměstnavatele lístek na hokej, daň z něj neplatíte. Zaměstnanecký benefit ve formě vstupenek na sportovní akci nepředstavuje zdanitelný příjem a není předmětem odvodů na veřejnoprávní pojištění, a to ani na straně zaměstnavatele. Podmínkou je to, že se jedná o nepeněžní plnění, to je poskytnutí vstupenky nikoliv poskytnutí peněz na její koupi. Související náklad je pro zaměstnavatele daňově neuznatelný,“ vysvětluje daňový odborník poradenské společnosti PwC Česká republika Tomáš Hunal. A co když společnost pozve na hokej svého obchodního partnera? „Daňový základ si tím nesníží. Jedná se o daňově neúčinný výdaj společnosti vynaložený na reprezentaci,“ odpovídá expert.

Daňově neúčinné výdaje

Z daní si nic neodečteme ani když obchodnímu partnerovi darujeme vstupenky: „Jedná se také o daňově neúčinný výdaj společnosti.“ Pokud zaměstnanec na akci doprovází klienta, o daňovou zátěž se rovněž nemusí bát. Jedná se totiž o výkon zaměstnání.

Častou variantou bývá také pozvání klienta na sledování hokeje do restauračního zařízení. Firma však s daňovým odečtem počítat nemůže.

„Výdaje na občerstvení při společném sledování hokejového zápasu nepředstavují daňově uznatelný náklad společnosti. Pronájem salonku je možné posoudit jako daňově uznatelný náklad pouze pokud se jedná o obchodní jednání,“ upřesňuje Hunal.

S žádným firemním odpočtem nemůžeme samozřejmě počítat ani tehdy, pokud pozveme klienta na sledování hokeje přímo do své kanceláře.


Čtěte také:

ČT odvysílá z hokejového MS rekordní počet utkání

Winterstein začne se stavbou kanceláří u O2 areny už po mistrovství světa

Kaufland se zamiloval do hokeje


 Miroslav Tryner Autor: try redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

Korejci nesehnali povolení, stavba výrobny pneumatik Nexen se odkládá

V průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce začaly terénní práce pro továrnu na výrobu pneumatik. Stavba jihokorejského Nexenu začne ale až v příštím roce, termín otevření se totiž… více

Mobilní web