Hušák skončil, odstupné zatím nedostane

7.6.2011 16:27   |  

aktualizováno Insolvenční správce Sazky Josef Cupka dnes odvolal z funkce generálního ředitele společnosti Aleše Hušáka a současně mu omezil většinu požitků, které vyplývají z jeho manažerské a pracovní smlouvy.

„Na základě právní analýzy správce shledal, že většina z těchto požitků byla poskytována v rozporu s dobrými mravy, a to zejména za situace, kdy Sazka je v insolvenci právě vinou nekompetentních manažerských rozhodnutí,“ uvedla mluvčí Sazky a správce Lenka Angelika Tichá. Protože Hušák odmítl odvolání převzít osobně, bylo svěřeno k doručení poště.

Výkonný šéf týmu insolvenčního správce Sazky Marek Biely dnes současně omezil Hušákovi vstup do budovy společnosti. Zůstává mu jen omezený přístup do přísně vymezených prostor sídla společnosti.

Zlatý padák se Hušákovi vzdaluje

O odchodu Hušáka z čela Sazky média spekulovala už hned 30. května po rozhodnutí věřitelů o tom, že pošlou Sazku do konkurzu. Podle Hospodářských novin tomu ale bránil „zlatý padák“ v Hušákově manažerské smlouvě zajišťující mu v případě odchodu z firmy odstupné ve výši několika desítek milionů korun. Vzhledem k tomu, že firma nemá peníze a na provoz a zaplacení nejnutnějších dluhů si musela vzít provozní úvěr, těžko by mohla takové odstupné vyplatit. Pak by v případě Hušákova odchodu nastala absurdní situace, kdy by se z Hušáka, který podle mnohých názorů za situace Sazky může, stal naopak věřitel.


Dále čtěte: Soud zamítl návrh na odvolání správce Sazky


Odstupné ale zatím Hušák nedostane, řekla deníku E15 Tichá. „Stále probíhají právní analýzy, nicméně už v tuto chvíli existují zásadní pochybnosti o platnosti pracovní smlouvy, kterou měl pan Hušák uzavřenu ohledně výkonu generálního ředitele,“ uvedla.

Hušák potvrdil, že rozhodnutí o odvolání zatím nemá v ruce. Otázkou je, zda odvolání platí, vyplývá z jeho vyjádření. „Je potřeba mít na vědomí, jak se celá záležitost má z hlediska zákona a zákoníku práce. Především si ale dovoluji připomenout, že právní moc konkurzu stále nenastala a odvolání proti němu bude s největší pravděpodobností podáno zítra,“ sdělil prostřednictvím svého mluvčího Jana Tuny Hušák.

Cupka: Hušák zadarmo nepracuje

Cupka rovněž shledal, že Hušákovi byla vyplacena záloha na jeho plat generálního ředitele za měsíc květen, a to ještě před vyhlášením konkurzu a před převzetím společnosti insolvenčním správcem. „To odporuje opakovaným veřejným prohlášením Aleše Hušáka v médiích, že prohlášením insolvence začíná pro společnost pracovat zadarmo,“ podotkla mluvčí. Cupka proto vyzval Hušáka, že pokud se chce svého platu vzdát, aby tak učinil prostřednictvím dokumentu se všemi právními náležitostmi, anebo aby se zdržel nepravdivých či zavádějících mediálních prohlášení.

Zálohu na květnový plat dostali podle Hušáka na konci května všichni zaměstnanci Sazky. „To, že začínám pro Sazku pracovat zdarma, jsem oznámil 25. května. Tento můj závazek samozřejmě platí v případě, že budu pro společnost pracovat. Pokud ale dostanu výpověď, budu se samozřejmě domáhat závazků vyplývajících ze zákona a mé pracovní smlouvy,“ dodal.

Hušák ale i nadále zůstává předsedou představenstva Sazky. Nyní je pouze jediným členem představenstva poté, co dalších pět členů v posledních dnech na pozici ve statutárním orgánu rezignovalo.

Minulý týden tak učinil zástupce ČSTV Tomáš Král a šéf asociace Sport pro všechny Jiří Laurenc, prezident Českého olympijského výboru Milan Jirásek a představitel Sokola Jaroslav Bernard. Již dříve valná hromada Sazky odvolala tehdejšího místopředsedu představenstva a šéfa Autoklubu ČR Romana Ječmínka. Naposledy se pak pozice vzdal v pondělí dopoledne předseda Pražské tělovýchovné unie Karel Malý.

Akcionáři tak ztratili vliv na chod firmy, kterou vlastní, neboť představenstvo přestalo být usnášeníschopné. To mimo jiné znamenalo, že nemohlo odvolat Hušáka z pozice předsedy představenstva.

„Vzhledem k tomu, že většina pravomocí představenstva i generálního ředitele však už od 30. května (po prohlášení konkurzu, pozn. red.) přešly na insolvenčního správce, neexistující představenstvo na řízení a rozhodování společnosti nemá žádný negativní vliv a její chod nijak zásadně neovlivní,“ dodala Tichá.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web