Hýl: Peníze z EU je potřeba vložit do změny metodiky českých učitelů

15.3.2010 15:49   |  

aktualizováno Prostředky fondů Evropské unie, které jsou využívány pro rozvoj školství, jsou využívány neefektivně a krátkozrace. Takový signál v pondělí vyslal českým vzdělávacím institucím jednatel společnosti Hýl Petr Hýl den před zahájením konference Inovace ve výuce, kterou firma spolupořádá.

Hýlovi se nelíbí především způsob využívání evropských strukturálních fondů, jenž tuzemským základním školám přinesou čtyři a půl miliardy korun. „Tyto prostředky potečou i na pokrytí takových výdajů, jako jsou odměny učitelů nebo nákup nového vybavení,“ upozornil Hýl s tím, že tak země v dohledné době těžce dosáhne na evropskou úroveň vzdělávání.

Jak Hýl uvedl deníku E15, finance by se podle něj měly investovat spíše do vylepšení metodiky vyučování českých profesorů. „Tuto metodiku je potřeba nejprve vypracovat a pak s ní seznámit samotné učitele formou školení a jiných vzdělávacích programů,“ řekl. Výuka nových pedagogických metod je mimochodem předmětem podnikání Hýlovy firmy. Podle Hýla by měli další investice plynout do rozvoje projektového vyučování a práce s nadanými studenty a do efektivního využívání učebních pomůcek.

S tím, že do oblasti didaktiky neplynou prostředky, nesouhlasí mluvčí ministerstva školství Tomáš Bouška. Program EU peníze do škol podle něj přináší podporu pro rozvoj učitelů „v oblastech jako cizí jazyky, ICT, ale též ve výukových metodách v oblasti finanční gramotnosti, matematiky či čtenářské gramotnosti s cílem zintenzivnit efekt těchto předmětů a zatraktivnit výuku samotnou.“ Ke sporným oblastem financování školství, které kritizuje Hýl, se Bouška nevyjádřil.

Z investic do vzdělávání v posledním roce ukrajuje hospodářská krize. Projevuje se to například ve Zlínském kraji, kde škrtá tamní školský odbor. Vedení zlínských základních škol žádá o to, aby omezili náklady na školení místních učitelů. Vyplývá to z informací Hýla.

Dvoudenní konference Inovace do škol se koná v prostorách vysoké školy Cevro Intitut od úterý. Mezi třicítkou vystupujících se objeví například ředitel gymnázia a základní školy Nový Porg Václav Klaus.

Komentáře

Čtěte také

Čína chce do roku 2020 patřit mezi deset zemí s největší robotizací

Čína chce do roku 2020 patřit mezi deset zemí s největší robotizací

Čína plánuje umístit více robotů do svých továren a do roku 2020 chce patřit mezi deset zemí s největší automatizací svého průmyslu. Uvedl to Mezinárodní svaz pro robotiku (IFR) v… více

Mobilní web