Inspekce zadržela kvůli korupci šéfa litoměřické věznice | E15.cz

Inspekce zadržela kvůli korupci šéfa litoměřické věznice

Inspekce zadržela kvůli korupci šéfa litoměřické věznice
Tomáš Líbal, Vezeňská služba
• 
ZDROJ: Vězeňská služba

ČTK

Generální inspekce bezpečnostních zdrojů dnes zadržela šéfa litoměřické věznice a někdejšího ekonomického náměstka Vězeňské služby Tomáše Líbala. Zadržení potvrdila Vězeňská služba s tím, že jde o nejzávažnější případ korupce v tomto bezpečnostním sboru za uplynulých 25 let. Líbal se prý pokoušel vydírat a uplácet současného generálního ředitele sboru Pavla Ondráška.

„Generální ředitel Ondrášek na případ upozornil a podílel se na jeho objasnění. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nelze zatím sdělovat další informace,“ uvedla Vězeňská služba v tiskové zprávě. Ondrášek svolal na dnešní odpoledne mimořádný brífink, kde se k věci vyjádří.

Líbal, který na generálním ředitelství působil za Ondráškova předchůdce Petra Dohanala, skončil ve funkci ekonomického náměstka generálního ředitele Vězeňské služby loni v srpnu. Ondrášek jeho místo zrušil v rámci reorganizace řízení sboru.

„Mohu pouze potvrdit, že ve vztahu k Vězeňské službě provádí Generální inspekce bezpečnostních sborů úkony trestního řízení,“ řekla bez dalších podrobnosti mluvčí inspekce Radka Sandorová. Podle informací inspekce v litoměřické věznici stále zasahuje, kauza by se vedle údajného vydírání mohla týkat i některých zakázek Vězeňské služby.

Pelikán: Trvám na co nejrychlejším vyšetření

„Osobně trvám na co nejrychlejším možném vyšetření celé záležitosti,“ vzkázal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO). „Podezření ohledně zakázek ve Vězeňské službě se neobjevují poprvé, sami jsme se některými zabývali,“ dodal.

Trestní oznámení kvůli údajně předražené zakázce na kuchyňské technologie z Dohnalových dob podalo nové vedení Vězeňské služby před rokem. Ministerstvo kvůli tomu zastavilo řízení o Dohnalově rozkladu proti odvolání z funkce, Dohnal ovšem od počátku odmítal, že by s ním kauza jakkoliv souvisela. I samotná inspekce následně sdělila ministerstvu, že její šetření se týká pracovníků odboru logistiky generálního ředitelství Vězeňské služby, nikoliv Dohnala.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!