Jiráta nahradí v Rathově kauze jiný žalobce, jméno Bradáčová tají

Odvolací řízení v korupční kauze exhejtmana Davida Ratha bude mít na starosti jiný státní zástupce než Petr Jirát. Oznámila to pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová s tím, že to bude specialista na hospodářskou trestnou činnost. Podle ní by sice bylo možné krajského žalobce Jiráta, který kauzu dozoroval od počátku, dočasně přeložit na vrchní státní zastupitelství, nebylo by to ale vhodné vzhledem k tomu, že Rath na Jiráta podal civilní žalobu.

 Dozorující státní zástupce Petr Jirát
17.1.2016 13:46   |  

Jméno Jirátova nástupce Bradáčová neprozradila. „Myslím si, že další údaje není třeba sdělovat. Bude to odborník, to je pro mě důležité. Věřím, že bude velmi kvalitně zastupovat odvolání před vrchním soudem,“ řekla.

Dočasné přeložení by podle ní nebylo výjimečné, v minulosti k němu už několikrát došlo. Jiráta se prý ale ani nedotazovala, zda by s přeložením k vrchnímu státnímu zastupitelství souhlasil, a to právě s ohledem na Rathovu civilní žalobu na ochranu osobnosti, kterou označila za obstrukci.

„Nebudu rozhodně přistupovat ke kroku, který by mohl znamenat další námitku podjatosti státního zástupce,“ vysvětlila. Rathova žaloba se týká Jirátova rozhovoru pro média, v němž mimo jiné uvedl, že exhejtman podle něj ukrývá stovky milionů korun.

Pozice nejsou rovné

Podle Bradáčové je nyní nevýhodou to, že nový žalobce, který se s kauzou musí seznámit, do ní nemá vhled hned od jejího začátku. „Pozice nejsou rovné, obhájce prochází kauzou od počátku a je to už několik let, kdy se seznamuje s informacemi,“ podotkla.

Bývalý středočeský hejtman David Rath byl loni v létě nepravomocně odsouzen k trestu 8,5 roku vězení, navíc má státu propadnout zhruba 20 milionů z jeho majetku. Krajský soud v Praze uznal bývalého poslance za ČSSD vinným z přijímání úplatků, v souvislosti s manipulováním zakázek v regionu údajně Rath převzal 16 milionů korun.


Čtěte také:

Odvolací soud zamítl Rathovy stížnosti na soudce

Státní zástupce se odvolal proti rozsudku nad Rathem, chce přísnější trest

Rath dostal 8,5 roku. Proti rozsudku se odvolal

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web