K výzvě Zastavme Putina! se připojilo pět tisíc lidí

Podle iniciátorů česko-slovenské výzvy ji do včerejška podepsalo celkem 5184 signatářů, sběr podpisů už končí.

Vladimir Putin
18.9.2014 10:54   |  

„Výzvu, k níž se vedle mnoha známých představitelů veřejného života připojilo tisíce odpovědných občanů, jsme poslali na vědomí premiérům Sobotkovi a Ficovi. Ani jeden však dosud nereagoval. Česká Poslanecká sněmovna reagovala pouze nepřímo, tedy tím, že v úterý neodhlasovala výzvu Sobotkově vládě, aby ve shodě se západními demokraciemi důsledně hájila bezpečnostní zájmy země,“ shrnul politolog a publicista Bohumil Doležal.

V posledních dnech se k textu mimo jiné připojili kardinál Miloslav Vlk, teolog Tomáš Halík, publicista Jiří Pehe a historik Jiří Suk. Na Slovensku to byli socioložka a bývalá ministryně Helena Woleková a poslanec Evropského parlamentu Ivan Štefanec.

Podpisovou akci v prvopočátku podpořilo deset veřejně činných osobností z Česka a Slovenska. Výzva se vztahuje ke konfliktu na Ukrajině a upozorňuje, že nynější ruská politika se netýká jen Ukrajiny, ale ohrožuje politické uspořádání celé oblasti střední a středovýchodní Evropy, jež byla v minulosti pod ruským vlivem.

„Je společným zájmem nás všech postupovat v současné, Ruskem vyvolané krizi jednotně a společně a zabránit destabilizaci střední a středovýchodní Evropy, která je naším společným domovem,“ stojí v textu.

Autoři vyzývají k těsnější spolupráci s EU, NATO a USA, kteří by měli „rozhodněji než dosud hájit politickou stabilitu, svobodu a demokracii ve střední a středovýchodní Evropě“.

Pod výzvu se kromě Doležala podepsali například bývalý ministr obrany ČSFR Luboš Dobrovský, bývalý velvyslanec Slovenska v USA Martin Bútora, poslanec Evropského parlamentu a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer nebo europoslanci Pavel Svoboda a Jaromír Štětina.

Autor: tto

Komentáře

Čtěte také

Čeští vojáci dostanou nové průzkumné drony

Čeští vojáci dostanou nové průzkumné drony

Za 12 kusů bezpilotních průzkumných prostředků plánuje ministerstvo obrany zaplatit asi 51 milionů korun bez DPH. Současné drony, které čeští vojáci využívají, jsou podle úřadu na… více

Komerční prezentace
Mobilní web