Kauza Nagyová: Policie definitivně přišla o část důkazů | E15.cz

Kauza Nagyová: Policie definitivně přišla o část důkazů

Kauza Nagyová: Policie definitivně přišla o část důkazů
Jana Nagyová u soudu v Ostravě
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Česká advokátní komora vrátila část důkazů zabavených v kauze kolem Jany Nagyové advokátovi Tomáši Jindrovi, který zastupuje lobbistu Iva Rittiga. Původně byly zabavené při loňské domovní prohlídce u Jindry, pak je ale komora nechala zapečetit a odmítla vydat vyšetřovatelům, protože to nenařídil soud. Vyšetřovatelé tak definitivně přišli o některé důkazy.

„Česká advokátní komora zapečetěné a u ní uložené věci dotčenému advokátovi vydala dne 24. ledna 2014,“ citoval server iDnes.cz mluvčí ČAK Ivu Chaloupkovou. Komora dříve odmítla vyšetřovatelům dokumenty poskytnout, protože žalobci a policisté prý nemají právo do nich nahlížet. Chaloupková také zmínila povinnost advokátů zachovávat mlčenlivost.

V případě Jindry, který dříve pracoval také jako poradce exministrů Petra Bendla a Martina Kuby (oba ODS), neměli vyšetřovatelé souhlas komory s nahlížením, a věci proto skončily po domovní prohlídce zapečetěné u advokátní komory. Ani soud poté podle Chaloupkové k nahlížení nevydal souhlas.

Olomoucký státní zástupce Ivo Ištvan je ale jiného názoru, soud podle něj dospěl k závěru, že policie věci zajistila v prostorách, kde advokát nevykonává svoji praxi. Opatření kvůli povinnosti mlčenlivosti, tedy povolání zástupce advokátní komory, proto nebylo třeba.

Kauza Nagyová se týká údajného podplacení tří exposlanců ODS výměnou za složení mandátu. Exposlance ale Nejvyšší soud vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Další částí případu je údajné zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování zaměstnanců úřadu vlády a manželky expremiéra Petra Nečase (ODS).

Kriminalisté se k oběma případům dostali na základě prověřování podezření na údajnou zločineckou skupinu složenou z podnikatelů a lobbistů, která se údajně dopouštěla korupce při veřejných zakázkách a praní špinavých peněz.

Kromě Rittigova jména se v policejních dokumentech objevuje v souvislosti s touto údajnou skupinou i jméno kontroverzního podnikatele Romana Janouška, komunálního politika Tomáše Hrdličky či exšéfa stavebních zakázek na pražském magistrátu Jiřího Tomana.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!