Kladrubští koně nesmí z Česka, aby se nenakazili infekční anémií | E15.cz

Kladrubští koně nesmí z Česka, aby se nenakazili infekční anémií

Kladrubští koně nesmí z Česka, aby se nenakazili infekční anémií
Hřebčín Kladruby
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Národní hřebčín Kladruby nad Labem vyhlásil preventivní izolaci svých koní, nesmějí tak opustit Českou republiku. V okolních zemích totiž byly zaznamenány desítky případů infekční anémie koní. Opatření zřejmě potrvá do konce roku, uvedla dnes Česká televize.

Hřebčín v Kladrubech chová starokladrubské bělouše, pobočka ve Slatiňanech se specializuje na chov vraníků. Od roku 2002 je chovné stádo starokladrubských běloušů s celým komplexem hřebčína národní kulturní památkou.

Hřebčín s okamžitou platností zrušil plánované zahraniční soutěže. „Chováme jednu třetinu z celkové populace, ale tu nejcennější, to nejcennější genové jádro. Kdyby se ta nákaza dostala do hřebčína, tak by důsledky mohly být i fatální,“ řekl ředitel hřebčína Jiří Machek. Výjimku pro závod dostali podle televize jen koně z Heřmanova Městce, kteří jsou ustájeni samostatně.

Infekční anémie koní je závažná choroba. Zvířata, která onemocnění překonala, přenáší do konce života nemoc dál, léčení se podle veterinářů často neprovádí. V současnosti neexistuje proti chorobě vakcína.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!