Klíčová svědkyně odkryla korupční systém okolo Ratha

Podnikatelka Ivana Salačová, klíčová svědkyně korupční aféry bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, odkryla mechanismus, který vytvářel černé peníze na úplatky. Před několika týdny vyšetřovatelům poskytla obsáhlou zpověď. Usiluje o statut spolupracující obviněné, což by jí u soudu vyneslo mírnější trest, píšou dnešní Lidové noviny (LN). Případ by se podle dostupných informací již brzy mohl dostat k soudu.

 Poslance Davida Ratha přivádějí na jednání sněmovního mandátového a imunitního výboru, který 3. září v Praze projednával policejní žádost o Rathovo vydání k trestnímu stíhání.
15.12.2012 10:30   |  

Policie v květnu obvinila Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Policisté ho zadrželi s krabicí, v níž byly peníze. Podle policie šlo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Deník uvedl, že Salačová měnila firemní peníze podchycené v účetnictví v korumpující miliony. „Předávala jsem 90 procent z uhrazené částky,“ řekla při výslechu.

Firma Konstruktiva Branko podle LN dokázala z účetnictví uvolnit 14 milionů, aniž si podezřelé transakce všimli berní úředníci či auditoři. Podle spisu měla Konstruktiva zastoupená ředitelem Pavlem Drážďanským poskytnout za zakázku na rekonstrukci zámku Buštěhrad 24 milionů korun. Příjemcem byla šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Aby se k Rathovi dostalo sedm milionů, bylo nutné peníze vytáhnout z účtu Konstruktivy.

K tomu měla posloužit Salačová a její firma Fisa, jež pro Drážďanského firmu pracovala. „Práce nebyly nikdy vykonány, přesto však byly fakturovány a uhrazeny do výše cca 10,5 milionu korun. Jak byly faktury postupně hrazeny, peníze jsem předávala Drážďanskému. Za tímto účelem jsem používala svoji výplatu,“ vypověděla Salačová.

Oficiálně ji Konstruktiva platila za zemní práce při rekonstrukci nemocnice v Příbrami, napsaly dnešní LN.


Čtěte také:

Rath a další obvinění narazili. Policejní odposlechy platí

Rath nezahálí - z vazby předkládá novely zákonů


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Stávky ve francouzských rafineriích mohou zdražit českým řidičům benzin

Stávky ve francouzských rafineriích mohou zdražit českým řidičům benzin

Čeští řidiči by už za týden mohli pocítit řádění francouzských odborářů, kteří mohutně protestují proti reformě pracovního práva. Stávky od neděle postupně zasáhly všech osm… více

Komerční prezentace
Mobilní web