Konvoj armády USA odjel z Vyškova na cvičení NATO do Maďarska | E15.cz

Konvoj armády USA odjel z Vyškova na cvičení NATO do Maďarska

ČTK

První část amerického vojenského konvoje mířícího na cvičení NATO do Maďarska opustila dnes před 21:00 území Česka, informoval mluvčí generálního štábu Armády ČR Jan Šulc. První vozidla americké armády vyrazila z vyškovských kasáren směrem k přechodu Lanžhot na Břeclavsku po 18:00 a poslední z šesti vln konvoje má z Vyškova podle mluvčí tamní Vojenské akademie Moniky Novákové odjet okolo 22:00. Škola poskytla vojákům na cestě z Německa zázemí, nocleh a palivo pro vozy.

Na odjezd první vlny vozidel se přišlo podívat ke kasárnám několik desítek lidí, především s malými dětmi, z nichž mnohá si prohlížela americká bojová vozidla. Kontakt s lidmi se omezil na mávání.

Konvoj tvoří 550 vojáků, 150 vozidel a 54 návěsů. Trasa byla naplánovaná z Vyškova po silnici R46 do Brna, a z něj po dálnici D2 na hraniční přechod se Slovenskem Lanžhot-Brodské. Doprovází ho česká vojenská policie.

Vojáci měli v Česku přestávky na dotankování paliva u Stříbra na Plzeňsku a u Bernartic ve středních Čechách na dálnici D1. Rychlost kolony byla kolem 80 kilometrů za hodinu, příznivci Američanům mávali podél cesty a na dálničních nadjezdech. Českem už ve středu a ve čtvrtek minulý týden projel předsunutý tým, který cestu pro hlavní část konvoje připravil.

Podobný americký konvoj projel Českem na přelomu března a dubna. Vzbudil tehdy značný zájem veřejnosti. Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků sympatizujících s Ruskem. Při průjezdu ale americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců, a to ve městech, kde přespávali, i kolem silnic, kudy projížděli. Důvodem tehdejšího zájmu byla i vyhrocená situace na Ukrajině a ruský podíl na ní. Konvoj byl proto vnímán jako symbolický vzkaz USA o podpoře východoevropským spojencům.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!