Krajský soud dal za pravdu pilotům, za noční směny dostávali polovinu

Ostravský krajský soud dal zapravdu 42 členům současných či bývalých posádek záchranářských helikoptér, kteří chtějí od armády doplatit celkem 50 milionů korun za čtyřiadvacetihodinové služby. Jejich velitelé jim směny při počítání výplat půlili. Zatímco za denní dvanáctihodinovku dostali letci stoprocentní mzdu, za noční část směny jen 50 procent. Napsaly to dnes Lidové noviny (LN).

 Vrtulník - ilustrační foto
5.10.2015 9:44   |  

„Zrušili jsme rozhodnutí náčelníka generálního štábu, které potvrzovalo rozhodnutí velitelů,“ komentoval pravomocný rozsudek mluvčí ostravského soudu Dalibor Zecha. Stížností posádek se musí znovu zabývat velitelství vzdušných sil. Pokud neobhájí, proč se směny půlily, bude muset armáda peníze pilotům vyplatit.

Velitelé se už několikrát snažili snížené výplaty vysvětlit nařízením takzvané služební pohotovosti, kterou ve výkazech psali k nočním směnám. Ostravský soud se ale přiklonil ke směrnici Evropského parlamentu z roku 2003. „Pokud je pohotovost nařízena na pracovišti, je nutné započítat ji do pracovní doby,“ uvedl Zecha.

Výhrady mají už sedm let

Členové vrtulníkových posádek na nelogické proplácení směn upozorňují od roku 2008. Poukazují na to, že právě v noci civilní záchranku armádní vrtulníky nahrazují častěji, protože na rozdíl od ní mohou létat i potmě. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přesto dříve řekl, že vnitroresortní řízení ukázalo, že zákon ani předpisy porušeny nebyly.

Deník napsal, že podobný spor řeší generální štáb také například u zásahových jednotek vojenské policie. Jejich členové musejí podle LN nepřetržitou týdenní službu téměř ze dvou třetin vykazovat jako pohotovost, která je placená poloviční mzdou. Velení vojenské policie systém hájí s odkazem na hospodárnost, protože má nedostatek lidí.


Čtěte také:

Boj o vrtulníky pro armádu sílí, dohodu s LOM Praha podepsali také Italové

Armáda cvičila kontrolu hranic na jižní Moravě. Nasadila 500 policistů a 300 vojáků

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Čeští advokáti pomohli koupit výrobce kávovarů za 28 miliard korun

Pražský tým advokátní kanceláře Schoenherr v čele s Vladimírem Čížkem se podílel na právě uzavřené obří transakci v oblasti výroby kuchyňských zařízení. Francouzský výrobce… více

Komerční prezentace
Mobilní web