Kvůli pochybným dotacím do sportu podal NKÚ tři trestní oznámení | E15.cz

Kvůli pochybným dotacím do sportu podal NKÚ tři trestní oznámení

Kvůli pochybným dotacím do sportu podal NKÚ tři trestní oznámení
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) podal tři trestní oznámení v souvislosti s neprůhlednými dotacemi na podporu sportu v letech 2011 až 2013. Kontroloři NKÚ zjistili, že ministerstvo školství rozdalo v těchto letech netransparentně dotace celkově za 800 milionů korun. Další stamiliony pak podle prověrky vyplatilo na základě neúplných, chybných, pozdě doručených nebo zcela chybějících žádostí o dotace.

Oznámení se podle mluvčí NKÚ Olgy Málkové týkají dvou konkrétních projektů. Policie se bude okolnostmi poskytnutí příspěvků zabývat pro dvě podezření z dotačního podvodu a pro podezření z porušení povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby, které směřuje na ministerstvo školství.

Jeden z projektů, kterého se trestní podání týká, podávalo občanské sdružení European Medicine Association. Na základě žádosti pro rok 2012 mu ministerstvo přidělilo 4,5 milionu korun, ačkoli podle kontroly nesplnilo podmínky.

Žádost dorazila s jedenáctiměsíčním zpožděním, sdružení nemělo ve stanovách jako hlavní předmět sportovní činnost, ani ji pravidelně a organizovaně nezajišťovalo, stojí v prověrce. Sdružení podle kontrolorů taky využilo peníze jinak, než mělo. U většiny dodavatelů projektu navíc prověrka odhalila personální a majetkové vazby na členy tohoto sdružení, stojí ve zprávě.

Čtěte Zápisník Dušana Kütnera:

Ministr Marcel Chládek (ČSSD), který je ve funkci rok, s tímto krokem NKÚ počítal. „Dalo se to předpokládat, protože ta zpráva, která vyšla, byla alarmující,“ řekl novinářům. Zopakoval, že pod jeho vedením ministerstvo většinu kritizovaných postupů změnilo v zájmu průhledného rozdělování dotací pro sport. „Nepředpokládám proto, že by se podobné problémy měly objevit do budoucna,“ poznamenal.

Vysvětlovat to podle něj budou muset jeho předchůdci Josef Dobeš (dříve VV), Petr Fiala (nyní ODS) a úřednický ministr Dalibor Štys, kteří vedli úřad v době, které se zpráva NKÚ týká. Za velmi nestandardní Chládek považuje především problém s přidělením dotace 4,5 milionu firmě, která se sportem před tím nezabývala. „Toto konkrétně má i podpis pana bývalého ministra Petra Fialy,“ poznamenal.

Netransparentní miliarda

Současný předseda ODS Fiala tento případ konkrétně nekomentoval. „Pokud existuje podezření, je správné, aby bylo příslušnými orgány prošetřeno,“ napsal v sms zprávě. Současný ministr Chládek připomněl, že celé sledované období spojuje působení náměstka pro sport Jana Kocourka (ODS).

Ministerstvo rozdělilo za tři roky na podporu sportu zhruba tři miliardy korun. Z nich podle kontrolorů více než 1,2 miliardy korun poskytlo, aniž mohlo doložit, kdy si o ně příjemci zažádali. Miliarda údajně putovala k žadatelům, kteří nesplňovali podmínky. Z žádosti například nebylo možné vyčíst, jestli vlastní, nebo si pronajímají sportoviště.

Kontroloři zjistili, že 12 z 19 kontrolovaných příjemců získalo větší dotaci, než o jakou si původně požádali. Celkem chtěli 215 milionů korun a nakonec získali téměř 547 milionů korun. Podle NKÚ navíc využilo 11 příjemců peníze na jiné účely, než pro jaké je získali.

Jiří Kejval: Český sport žije z altruismu dobrovolníků

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!